Partner serwisu
31 maja 2023

Nowe lokalizacje morskich farm wiatrowych Grupy ORLEN

Kategoria: Aktualności

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania 6 nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów w przypadku 5 lokalizacji otrzymała Grupa ORLEN. W efekcie potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5200 MW.

Nowe lokalizacje morskich farm wiatrowych Grupy ORLEN

– Grupa ORLEN jest najlepiej przygotowanym w Polsce koncernem do realizacji wielkoskalowych inwestycji w branży offshore wind. To efekt zdobytego już doświadczenia m.in. przy realizacji projektu Baltic Power oraz budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Nasze kompetencje wykorzystamy przy budowie kolejnych farm, w tym na pięciu nowych koncesjach, które właśnie udało się nam zabezpieczyć. Realizacja tych inwestycji może zwiększyć potencjał Grupy ORLEN w morskiej energetyce wiatrowej do ok. 5,8 GW. Planowane inwestycje na Bałtyku są kluczowe z punktu widzenia realizacji strategii biznesowej multienergetycznego koncernu, ale też bezpieczeństwa energetycznego regionu – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 

W procesie koncesyjnym oceniano między innymi wkład projektu w realizację krajowych i unijnych celów klimatycznych, doświadczenie w realizacji projektów energetycznych oraz możliwość ich finansowania. Koncesje, które zabezpieczyła Grupa ORLEN znajdują się na wysokości Kołobrzegu oraz Łeby i są usytuowane około 30 kilometrów od linii brzegowej. 
 

Inwestycje w morską energetykę wiatrową stanowią jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki w Grupie ORLEN. Strategia koncernu zakłada uzyskanie ok. 9 GW mocy zainstalowanych w OZE do 2030 roku. Część z nich mają stanowić projekty offshore wind, dlatego koncern wystąpił z wnioskami na 11 pozwoleń lokalizacyjnych. Ostatecznie Grupa ORLEN uzyskała najwyższą liczbę punktów dla 5 nowych obszarów przeznaczonych pod budowę kolejnych morskich farm wiatrowych. Wraz z ogłoszonymi przez Ministerstwo Infrastruktury wynikami potencjał wytwórczy posiadanych przez Grupę ORLEN koncesji wzrośnie o ok. 5,2 GW.
 

Doświadczenie Grupy ORLEN w sektorze morskiej energetyki wiatrowej to przede wszystkim projekt Baltic Power realizowany wspólnie z kanadyjskim partnerem – Northland Power. To obecnie najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Spółka posiada zabezpieczone umowy na dostawę wszystkich kluczowych komponentów niezbędnych do powstania farmy. W maju 2023 r. Baltic Power rozpoczął w Gminie Choczewo budowę lądowej infrastruktury umożliwiającej dostarczenie energii elektrycznej produkowanej na morzu do sieci krajowej – to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Prace na morzu rozpoczną się w roku 2024, a w 2026 r. farma Baltic Power będzie produkowała energię pozwalającą zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
 

Plany koncernu związane z rozwojem sektora offshore wind dotyczą również zabezpieczenia i zagwarantowania terminowej realizacji nowych projektów. Dlatego w październiku 2022 r. Grupa ORLEN podjęła strategiczną decyzję o budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana jest w porcie Świnoujście i po zakończeniu budowy na przełomie 2024 i 2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, będzie wspierał także obsługę projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji, jakie Grupa ORLEN będzie realizowała w nadchodzących latach dzięki zabezpieczeniu nowych koncesji.

źródło: PKN ORLEN
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ