Partner serwisu
28 kwietnia 2023

Zarząd PKN ORLEN rekomenduje historycznie wysoki poziom dywidendy

Kategoria: Aktualności

Zarząd PKN ORLEN zarekomendował wypłatę dywidendy za 2022 rok na rekordowym poziomie 5,5 zł na akcję. Jej wysokość jest zgodna ze wstępną rekomendacją ogłoszoną pod koniec lutego br. podczas prezentacji aktualizacji strategii Grupy ORLEN do 2030 r. Zgodnie z jej założeniami intencją Spółki jest utrzymanie progresywnej polityki dywidendowej przy ambitnym programie inwestycyjnym. Finalną decyzję o wysokości dywidendy podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie.

Zarząd PKN ORLEN rekomenduje historycznie wysoki poziom dywidendy

– Jako połączony, silniejszy i w pełni zdywersyfikowany koncern chcemy dzielić się zyskiem z naszymi Akcjonariuszami. Dlatego podtrzymujemy wstępne deklaracje i utrzymujemy rekomendację dla Walnego Zgromadzenia, aby wypłacić dywidendę na historycznie wysokim poziomie 5,5 zł na akcję. To efekt przede wszystkim skutecznie zrealizowanych procesów konsolidacji i ważnych inwestycji, które umożliwiły wzmocnienie kondycji finansowej całej Grupy ORLEN. Bardzo mocna, stabilna pozycja daje nam nie tylko możliwość realizacji coraz atrakcyjniejszej polityki dywidendowej, ale pozwala także na dalszy dynamiczny rozwój Grupy ORLEN – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Wraz z aktualizacją Strategii do 2030 roku, opublikowaną w lutym 2023 roku, koncern zaprezentował nowe, atrakcyjne możliwości dzielenia się zyskiem z Akcjonariuszami. Nowa polityka dywidendowa zakłada coroczną wypłatę dywidendy w wysokości 40% skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych, nie mniej jednak niż dywidenda gwarantowana. Wynosi ona 4 zł na akcję za 2022 roku i będzie rosnąć w tempie 0,15 zł rocznie do poziomu 5,20 zł w 2030 roku. Zarekomendowany przez Zarząd PKN ORLEN poziom dywidendy z zysku za 2022 rok, w wysokości 5,50 zł na akcję, jest zgodny z tymi założeniami.

Jeśli zaproponowana przez Zarząd PKN ORLEN wysokość dywidendy za 2022 rok spotka się z akceptacją Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki, w drugiej połowie tego roku koncern wypłaci swoim Akcjonariuszom blisko 6,4 mld zł. Zarząd Koncernu na dzień dywidendy zaproponował 10 sierpnia 2023 roku, a na dzień wypłaty dywidendy 31 sierpnia 2023 roku

źródło: PKN ORLEN
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ