Partner serwisu
21 kwietnia 2023

GAZ-SYSTEM rozbudowuje tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Kategoria: Aktualności

Spółka GAZ-SYSTEM otrzymała od Wojewody Opolskiego pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu moce sprężania obiektu zwiększą się o ponad 50 %.

GAZ-SYSTEM rozbudowuje tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest kluczowa dla zasilania magistrali gazowej Korytarz Północ – Południe. Rozbudowa tego obiektu zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i pozwoli na wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego na całym układzie łączącym kierunki dostaw zlokalizowane na północy Polski - takie jak Terminal LNG oraz Baltic Pipe  - z południowo-wschodnią Polską, aż do połączenia ze Słowacją.

Dostawa przenośnego agregatu sprężarkowego o mocy około 13 MW i jego montaż na tłoczni Kędzierzyn nastąpią w kolejnych miesiącach, tak aby w grudniu br. mógł rozpocząć się etap eksploatacji agregatu. W efekcie tych prac tłocznia będzie dysponowała czterema sprężarkami, a jej moc wzrośnie z  23 MW do 36 MW. 

Równie ważnym etapem rozbudowy tłoczni Kędzierzyn było wykonanie w ostatnim czasie zabudowy trzech dodatkowych filtroseparatorów gazu. Dzięki rozbudowie przepustowość tłoczni zwiększyła się z 750 000 nm3/h do 1 500 000 nm3/h. 

GAZ-SYSTEM rozbudowuje krajowy system przesyłowy, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i zwiększyć dostępność gazu sprowadzanego za pośrednictwem Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe m.in. na potrzeby transformacji energetycznej miejskich ciepłowni i elektrowni, a także innych odbiorców.

Oddana do eksploatacji w marcu 2022 roku Tłocznia Gazu Kędzierzyn to pierwsza tłocznia wybudowana przez GAZ-SYSTEM na Opolszczyźnie na trasie gazowego Korytarza Północ – Południe.

Jej pilna rozbudowa i zwiększenie mocy przesyłowych w możliwie najkrótszym czasie realizacji została w dużym stopniu podyktowana obecną sytuacją geopolityczną i radykalnie zmieniającym się rynkiem energetycznym w naszej części Europy. 

źródło: GAZ-SYSTEM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ