Odpylanie w przemyśle chemicznym: poznaj wybrane rozwiązania
Przemysł chemiczny to branża, która zawsze była związana z wytwarzaniem różnego rodzaju substancji. Niestety, częstym efektem ubocznym takiej produkcji jest emisja do atmosfery wielu zanieczyszczeń, negatywnie wpływających na zdrowie człowieka oraz ekosystem. Z tej perspektywy odpylanie gazów jest kluczowe, gdyż zapewnia czyste i zdrowe środowisko pracy, jednocześnie chroniąc środowisko naturalne przed szkodliwymi emisjami. Poznaj najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu filtracji gazów w przemyśle chemicznym

Charakterystyka branży chemicznej
Sektor przetwórstwa chemicznego jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, obejmujący szeroki zakres przedsiębiorstw. Proces produkcji w przemyśle chemicznym wiąże się z emisją wielu szkodliwych gazów, takich jak: dwutlenek węgla, tlenki azotu, tlenki siarki, pyły i dymy. Te zanieczyszczenia powodują poważne zagrożenia dla zdrowia ludzi oraz przyrody.
Instalacje suchego odpylania gazów
Za jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie neutralizacji gazów przemysłowych uznawane są instalacje suchego odpylania. Umożliwiają one oczyszczanie substancji wydzielanych podczas procesu produkcji z pyłów i innych zanieczyszczeń. W ten sposób zapobiega się emisji szkodliwych związków do atmosfery, co znacznie poprawia jakość powietrza i chroni ludzkie zdrowie. W zależności od rodzaju procesu technologicznego stosowane są różne typy odpylaczy, takie jak filtry workowe, elektrostatyczne, cyklonowe czy filtracyjne.
Popularną metodą filtracji szkodliwych związków jest m.in. proces adsorpcji. Polega on na wykorzystaniu właściwości suchych oraz półsuchych absorbentów, które pochłaniają zanieczyszczenia w gazach przemysłowych. W technologii tej wykorzystywane są specjalne materiały chemiczne.
Transport materiałów sypkich
W większości instalacji odpylania niezbędne jest dostarczenie zebranego pyłu do jednego lub kilku punktów. Transport może odbywać się poprzez zsypy umieszczone pod urządzeniami, wewnątrz samej instalacji lub nawet do odległych miejsc poza nią.
Pneumatyczne systemy umożliwiające odpylanie transportu pyłu i żużla pozwalają na bezpieczne i wydajne przemieszczanie się materiałów sypkich z jednego miejsca na drugie, a także na usunięcie tych produktów ze stanowisk produkcyjnych, co wymiernie poprawia higienę pracy i zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Systemy pneumatyczne umożliwiają przenoszenie materiałów na duże odległości, co czyni je odpowiednimi nawet dla najbardziej rozbudowanych instalacji.
Takie rozwiązania proponuje m.in. firma INSTAL-FILTER S.A., której systemy neutralizacji gazów charakteryzują się wysoką wydajnością, niezawodnością oraz łatwą obsługą. Technologie te można elastycznie dostosowywać do indywidualnych potrzeb i wymagań klientów, co pozwala na ich zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu chemicznego.
Innym innowacyjnym i skutecznym rozwiązaniem odpylania transportu materiałów sypkich są odżużlacze wstęgowe, dzięki którym możliwa jest efektywna filtracja spalin z zanieczyszczeń, przyczyniająca się do poprawy jakości powietrza. Dzięki ich zastosowaniu można również obniżyć koszty związane z emisją zanieczyszczeń, oraz zwiększyć efektywność procesów produkcyjnych.
ATEX – technologie przeciwwybuchowe
W branży chemicznej stosowane są również technologie przeciwwybuchowe, pozwalające minimalizować ryzyko eksplozji podczas przetwarzania i przechowywania materiałów chemicznych. Wprowadzenie technologii odpylania ATEX do systemów oczyszczania gazów umożliwia pracę w strefach zagrożonych wybuchem.
Oznaczenie ATEX pochodzi od francuskiego wyrażenia „Atmosphères Explosibles”, co oznacza „atmosfery wybuchowe”. To również skrót nazwy unijnego rozporządzenia, będącego jedną z kluczowych międzynarodowych regulacji prawnych, dotyczących takich branż jak m.in.:
• produkcja chemikaliów organicznych i nieorganicznych, farb, lakierów, klejów, żywic, tworzyw sztucznych, nawozów,
• rafinerie ropy naftowej, produkcja benzyny, oleju napędowego, olejów smarowych, wazeliny,
• wytwarzanie leków, kosmetyków, wody utlenionej,
• wyrób mąki, cukru, kakao, kawy, ryżu, zbożowych płatków śniadaniowych, produktów mlecznych, tłuszczów roślinnych i zwierzęcych,
• przemysł papierowy i celulozowy,
• wytwarzanie stali, aluminium, miedzi, cynku, ołowiu,
• energetyka, w tym elektrownie węglowe, gazowe, jądrowe, wiatrowe, słoneczne,
• wydobycie węgla, rud metali, ropy naftowej, gazu ziemnego.
Indywidualne rozwiązania dla przemysłu chemicznego
Branża chemiczna ze względu na swoją specyfikę wymaga indywidualnego podejścia do każdej instalacji odpylania gazów. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj procesu technologicznego, typ emitowanych zanieczyszczeń, wymagania prawne i środowiskowe czy ograniczenia przestrzenne. Firma projektująca system filtracji powinna zaproponować rozwiązania, które będą spełniały wszystkie wymagania klienta. Dedykowany projekt instalacji pozwala również na maksymalne wykorzystanie jej potencjału oraz minimalizację kosztów eksploatacyjnych. Warto dodać, że wszystkie powyższe wymogi spełnia przedsiębiorstwo INSTAL FILTER S.A. będące dostawcą nowoczesnych, wydajnych i zgodnych z aktualnymi regulacjami prawnymi systemów chroniących ludzi oraz środowisko przed szkodliwymi emisjami.
Komentarze