Kto może kierować wózkami widłowymi?
Wózki widłowe to przydatne pojazdy, dzięki którym możliwe jest transportowanie towarów na niewielkich odległościach. Wykorzystuje się je głównie w branży magazynowej i logistycznej. Trzeba wiedzieć, że nie każdy jest w stanie obsługiwać taki sprzęt – potrzebne są do tego specjalne uprawnienia. Kto i w jaki sposób może je zdobyć?

Kto może starać się o zdobycie uprawnień na widlaki?
Wózki widłowe nazywane są potocznie widlakami. Taki sprzęt jest niezwykle użyteczny, jednak może obsługiwać go wyłącznie odpowiednio wykwalifikowany operator. Aby nim zostać, należy odznaczać się konkretną wiedzą i kompetencjami możliwymi do zdobycia podczas stosownego szkolenia. Zanim jednak podejdzie się do kursu, trzeba spełnić warunki wstępne. O uprawnienia na wózki widłowe mogą starać się wyłącznie osoby, które mają:
- ukończone 18 lat;
- wykształcenie przynajmniej podstawowe (ukończyły szkołę podstawową);
- zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora wózka widłowego (wśród przeciwwskazań znajdują się przede wszystkim poważne wady wzroku, których nie można skorygować oraz epilepsja).
Spełniając powyższe wymagania, można rozpocząć starania o zdobycie stosownych uprawnień.
Jakie są uprawnienia na wózki widłowe?
Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów uprawnień pozwalających na kierowanie wózkami widłowymi. Każdy z nich różni się nieco obszarem uprawnień, jakie daje. Wszystko dlatego, że dostępne są rozmaite modele widlaków. Tym samym wśród uprawnień na wózki widłowe wyróżnia się:
- kategorię I WJO – pozwala na kierowanie wszystkimi typami wózków widłowych, a więc tymi z kategorii II oraz III WJO. Nazywana jest z tego względu kategorią nadrzędną, ponieważ daje kompleksowe uprawnienia na każdy rodzaj sprzętu;
- kategorię II WJO – jej zdobycie umożliwia prowadzenie wózków widłowych podnośnikowych, jednak nie uprawnia do obsługi sprzętu specjalizowanego;
- kategorię III WJO – dzięki niej można prowadzić wyłącznie wózki widłowe podnośnikowe prowadzone oraz te, które są sterowane zdalnie.
Decydując się na zrobienie uprawnień na wózki widłowe, warto dokładnie przemyśleć wybór kategorii. Należy przy tym pamiętać, że I WJO daje najszersze możliwości, a III WJO jest najbardziej ograniczona.
Jak zdobyć stosowne uprawnienia do obsługi wózków widłowych?
Aby zdobyć uprawnienia pozwalające na kierowanie wózkami widłowymi, należy przejść specjalny kurs. Podczas niego można zdobyć wiedzę i umiejętności związane m.in. z przepisami BHP, wymaganiami Urzędu Dozoru Technicznego czy wreszcie praktyczną obsługą widlaków. Takie szkolenie kończy się egzaminem przed komisją UDT. Dopiero jego zdanie skutkuje zdobyciem uprawnień. Należy przy tym pamiętać, że zarówno kurs, jak i egzamin są płatne. Warto jednak ponieść związane z tym koszty, ponieważ osoby, które zdobyły uprawnienia na widlaki, zazwyczaj mogą liczyć na wyższą pensję niż pozbawieni ich pracownicy.
Komentarze