Partner serwisu
09 marca 2023

Rusza nabór do programu ORLEN Skylight Accelerator

Kategoria: Aktualności

W ramach nowej, siódmej już, rundy będą poszukiwane startupy, które pomogą znaleźć rozwiązania dla blisko 30 zdefiniowanych wyzwań technologicznych i biznesowych Grupy ORLEN. Zgłoszenia do programu akceleracyjnego można składać do 5 kwietnia 2023 roku poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej koncernu.

Rusza nabór do programu ORLEN Skylight Accelerator

ORLEN Skylight Accelerator to korporacyjny program skierowany do młodych podmiotów technologicznych, które wspólnie z PKN ORLEN chcą skalować i komercjalizować swoje innowacyjne rozwiązania. Akcelerator powołano niespełna 2 lata temu. Do tej pory zrealizowano 6 rund naboru, w ramach których ogłoszono 120 wyzwań, m.in. w takich obszarach jak sprzedaż detaliczna, logistyka, bezpieczeństwo, petrochemia czy energetyka. Udało się już uruchomić kilkanaście pilotaży, a większość z testowanych rozwiązań jest obecnie w zaawansowanej fazie realizacji. Niektóre projekty zakończyły się i są w procesie oceny pod kątem możliwości oraz warunków dalszej komercyjnej współpracy czy też wprowadzenia na rynek.

Współpraca ze startupami w formule akceleracyjnej pozwala koncernowi skutecznie budować przewagi konkurencyjne, jak również wspomaga rozwój dzięki pozyskiwaniu wielu zaawansowanych technologii. Przykładem jest opracowanie i przetestowanie tzw. cyfrowego bliźniaka (ang. digital twin) w ramach jednej z instalacji produkcyjnych służących do przerobu ropy naftowej, zlokalizowanej na terenie rafinerii w Płocku. Zaawansowany system wykorzystujący internet rzeczy (ang. internet of things, IoT) oraz uczenie maszynowe (ang. machine learning) pozwala na gromadzenie, strukturyzowanie i inteligentne przetwarzanie w czasie rzeczywistym informacji technologiczno-procesowych instalacji. W tym zakresie wirtualna kopia będzie naśladować rzeczywisty układ i dostarczać kluczowych informacji potrzebnych do optymalnego zarządzania procesem. Pilotaż ma na celu weryfikację w warunkach operacyjnych poziomu skuteczności różnego typu rozwiązań oraz ich potencjału do optymalizacji i poprawy efektywności wybranych aktywów infrastruktury produkcyjnej.

Dzięki korporacyjnemu akceleratorowi możliwe jest również szybsze i pełniejsze zrozumienie przyszłych, potencjalnych wyzwań biznesowych i technologicznych. Należy pamiętać, że rolą nowoczesnej organizacji jest nie tylko właściwe reagowanie i odpowiadanie na zmieniające się potrzeby konsumentów. Również istotne jest też aktywne kształtowanie nowych trendów, które będą miały wpływ na jej funkcjonowanie oraz budowę przewag konkurencyjnych w przyszłości. Dlatego już dzisiaj w obszarze sprzedaży detalicznej Grupa ORLEN aktywnie poszukuje nowych form komunikacji swojej oferty czy też innowacyjnych rozwiązań umożliwiających szybszą i pełniejszą digitalizację m.in. procesów sprzedażowych w zakresie obsługi klientów.

Podmioty biorące udział w programie mogą uzyskać wiele korzyści, do których można zaliczyć m.in.:

  • przetestowanie swojego rozwiązania w rzeczywistych warunkach operacyjnych w ramach infrastruktury Grupy ORLEN,
  • sfinansowanie kosztów przygotowania i realizacji pilotażowego wdrożenia,
  • pozyskanie praktycznej wiedzy poprzez wsparcie ekspertów i mentorów w zakresie rozwoju, ulepszania czy dostosowania swoich rozwiązań do konkretnych warunków operacyjnych,
  • możliwość skalowania biznesu i realnej opcji na dalszą komercjalizację rozwiązań po zakończeniu pilotażowego wdrożenia.

Nabór do VII rundy programu akceleracyjnego potrwa do 5 kwietnia br. Startupy mają możliwość odpowiedzenia na prawie 30 wyzwań technologicznych. Lista ta może zostać rozszerzona w trakcie trwania naboru, w zależności od potrzeb obszarów biznesowych. Formularz zgłoszeniowy oraz wszystkie informacje dotyczące prowadzonych naborów można znaleźć na stronie www.orlen.pl w zakładce innowacje lub na stronie innowacje.orlen.pl.

źródło: PKN ORLEN
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ