Grupa Azoty ZAK zakończyła inwestycje w obszarze energetyki
W Grupie Azoty ZAK zakończono dwa zadania w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej – jednej z kluczowych inwestycji realizowanych obecnie w spółce. Ich efektem będzie intensyfikacja produkcji, a także poprawa efektywności energetycznej oraz surowcowej. Łączna wartość zadań to 65,6 mln zł.
Obie inwestycje zrealizowano w obrębie kędzierzyńskiego Wydziału Amoniaku, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie produkcji amoniaku.
Kluczowym elementem pierwszej inwestycji - modernizacji węzła półspalania - była wymiana palnika reaktora półspalania. Przyczyni się to do obniżenia stosunku pary do węgla podczas produkcji wodoru. Proces półspalania będzie przebiegał bez powstawania sadzy, co pozwoli przedłużyć okres eksploatacji katalizatorów i pozytywnie wpłynie na wskaźniki emisji.
Druga inwestycja – zaprojektowanie i wykonanie wnętrza kotła E-102 i przegrzewacza pary E-117 - pozwoli zwiększyć elastyczność i bezpieczeństwo procesu technologicznego w ramach zespołu kocioł-przegrzewacz pary. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w urządzeniach materiałów odpornych na wyższe temperatury.
Kolejne inwestycje zrealizowane w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej Grupy Azoty ZAK potwierdzają, że w każdej z naszych spółek bardzo poważnie podchodzimy do procesu poprawy efektywności energetycznej. Co istotne, obok pozytywnego wpływu na obniżenie wskaźników emisji, zrealizowane zadania przyczynią się do zwiększenia produkcji amoniaku – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Zakończyliśmy realizację dwóch kolejnych zadań z pakietu Nowej Koncepcji Energetycznej, która jest jednym z priorytetów w Planie Działalności Inwestycyjnej naszej spółki. Inwestycje realizowane w większości na terenie Wydziału Amoniaku pozytywnie wpłyną na poziom produkcji, unowocześnienie procesów produkcyjnych, a także efektywność energetyczną całego zakładu – mówi Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Nowa Koncepcja Energetyczna to pakiet zadań, stanowiący alternatywę dla realizacji drugiego etapu elektrociepłowni w Grupie Azoty ZAK. Kluczowym założeniem inwestycji jest wykorzystanie ciepła procesowego pochodzącego z instalacji amoniaku do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej. W ramach pakietu NKE pozostały do ukończenia dwa zadania: „zakup i zabudowa nowej sprężarki tlenu” (w Wydziale Amoniaku) oraz „budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej” (w obszarze Jednostki Biznesowej Energetyka).
Komentarze