Partner serwisu
25 lipca 2014

Wchodzi w życie nowelizacja przepisów dot. terminalu LNG w Świnoujściu

Kategoria: Z życia branży

Nowelizacja m.in. upraszcza procedury związane z uzyskiwaniem zezwoleń administracyjnych oraz ułatwia wywłaszczanie gruntów niezbędnych do budowy gazoportu. Dzięki temu możliwa będzie szybsza budowa terminalu.
 

Wchodzi w życie nowelizacja przepisów dot. terminalu LNG w Świnoujściu

Ułatwienia
Jednym z najważniejszych celów ustawy jest rozszerzenie listy inwestycji towarzyszących terminalowi LNG i budowa strategicznej infrastruktury przesyłowej, niezbędnej do funkcjonowania gazoportu. Chodzi o stworzenie spójnego systemu gazociągów, które umożliwią pełne wykorzystanie możliwości terminalu, a w konsekwencji zapewnią korzystanie z gazu odbiorcom w całej Polsce oraz umożliwią eksport tego surowca. Są to przede wszystkim gazociągi o długości 3,4 tys. km, w tym nowe połączenia z Litwą i Słowacją, a także rozbudowa istniejącego konektora z Czechami. Na liście jest też budowa magazynów gazu o pojemności nie mniejszej niż 250 mln m3. Odpowiedzialna za realizację inwestycji, bezpieczeństwo oraz rozbudowę sieci przesyłowej będzie spółka Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA. Spółka ta uzyska prawo do dysponowania nieruchomościami wywłaszczonymi na cele niezbędne do realizacji inwestycji z dniem wydania decyzji o lokalizacji.

Ustawa zakłada uproszczenie i przyspieszenie wydawania pozwoleń na inwestycje, np. zezwolenie wodne ma być wydawane w ciągu 30 dni przez marszałka województwa. W ustawie unormowano także procedury ustalania wysokości odszkodowania za wywłaszczenie oraz ograniczenie korzystania z nieruchomości. Jednocześnie wskazano, iż podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania za ograniczenie korzystania z nieruchomości jest inwestor.

Sejm uchwalił ustawę 30 maja 2014 r.
Prezydent podpisał ustawę 18 czerwca 2014 r.
Przepisy wchodzą w życie 24 lipca 2014 r.

Źródło: Sejm
Fot. Rafał Zambrzycki (strona internetowa Sejmu)

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ