Partner serwisu
11 stycznia 2023

Grupa ORLEN ma cztery nowe koncesje w Norwegii

Kategoria: Aktualności

PGNiG Upstream Norway i LOTOS Exploration & Production Norge z Grupy ORLEN uzyskały udziały w czterech koncesjach poszukiwawczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przyznane w ramach corocznej rundy koncesyjnej. Uwzględniając najnowsze nabytki, Grupa ORLEN posiada w Norwegii już 98 koncesji.

 

Grupa ORLEN ma cztery nowe koncesje w Norwegii

– Grupa ORLEN dynamicznie rozwija swój potencjał w Norwegii, która jest dla nas kluczowym rynkiem zagranicznym, jeśli chodzi o działalność wydobywczą. Zakończony sukcesem udział spółek z Grupy w corocznej rundzie koncesyjnej świadczy o wysokich kompetencjach pracowników koncernu, ponieważ norweskie władze przyznają koncesje tylko w odpowiedzi na najlepiej przygotowane wnioski. Połączenie tych kompetencji w ramach jednego multikoncernu, zapewnia podstawę do jeszcze szybszego rozwoju i wzmocnienia naszej pozycji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym dzięki wykorzystaniu efektów synergii – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 

W wyniku rozpoczętej w ubiegłym roku rundy koncesyjnej APA 2022 władze norweskie przyznały 25 firmom udziały w 47 koncesjach. Wśród nich znalazły się PGNiG Upstream Norway oraz LOTOS Exploration &Production Norge (LOTOS Norge).
 

PGNiG Upstream Norway (PUN) uzyskało udziały w trzech koncesjach – jednej na Morzu Północnym oraz dwóch na Morzu Norweskim. Na koncesji PL1172, PGNiG otrzymało 30 proc. udziałów. Operatorem została firma AkerBP, a trzecim partnerem firma DNO Norge, z udziałami odpowiednio 40 proc. i 30 proc. W koncesji PL1190 PUN otrzymało 20 proc. udziałów. Operatorem została firma Harbor Energy (50 proc.), a trzecim partnerem firma Lime Petroleum z 30 proc. udziałów. Trzecia koncesja, PL1193, zlokalizowana jest w sąsiedztwie złoża Skarv. W koncesji tej PGNiG otrzymało 20 proc. udziałów, a operatorem została firma AkerBP (80 proc.).
 

Z kolei LOTOS Norge uzyskał 20 proc. udziałów w koncesji PL1175, której operatorem został Aker BP (50 proc. udziałów), a trzecim partnerem DNO Norge, z udziałem 30 proc. Koncesja położona jest na obszarze wydobywczym Yggdrasil (dawnej NOAKA) na Morzu Północnym, na którym spółka posiada już udziały w innych koncesjach.
 

Po uwzględnieniu koncesji uzyskanych w ramach najnowszej rundy koncesyjnej, PUN ma udziały w 64, a LOTOS Norge – w 36 koncesjach, z czego dwie koncesje są wspólne. Oznacza to, że stan posiadania Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrósł do 98 koncesji.

źródło: PKN ORLEN
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ