Partner serwisu
11 stycznia 2023

800 milionów złotych na przełomowe technologie cyfrowe

Kategoria: Aktualności

Konkurs Szybka Ścieżka „Innowacje cyfrowe” skierowany był do przedsiębiorstw realizujących projekt samodzielnie, konsorcjów przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych.

800 milionów złotych na przełomowe technologie cyfrowe

Do NCBR wpłynęły 434 wnioski o dofinansowanie, z czego 117 najlepszych projektów zostało wybranych do dofinansowania. 84% zwycięskich projektów zostało zgłoszonych przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Wśród wybranych projektów 18 będzie realizowanych w województwie mazowieckim, w tym 17 projektów przez podmioty z sektora MŚP, a 99 projektów będzie realizowanych w pozostałych województwach, w tym 82 projekty zgłoszone przez podmioty z sektora MŚP.

- Organizując konkurs, NCBR postawił na technologie związane z cyfryzacją, która w najbliższych latach będzie jednym z kluczowych czynników budowania przewagi konkurencyjnej polskiej gospodarki. Ilość zgłoszeń do konkursu po raz kolejny pokazała nam, jak wielki potencjał drzemie w Polsce – powiedział dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Zwycięskie projekty obejmują chociażby prace nad algorytmami sztucznej inteligencji wspierające procesy przemysłowe, systemy wspierające cyberbezpieczeństwo czy innowacje w sektorze gamingowym.  

Jednymi z najlepiej ocenionych projektów są „Prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania wykorzystującego algorytmy AI zaawansowanego systemu IT przeznaczonego do inteligentnego pomiaru i kontroli jakości w systemie produkcji i logistyki prefabrykatów betonowych zg. z koncepcją Przemysłu 4.0” firmy PEKABEX BET S.A., „Opracowanie i weryfikacja gry poważnej opartej na sztucznej inteligencji w nurcie MBRP do terapii uzależnień behawioralnych i od substancji.” firmy PREDICTWATCH Sp. z o.o. czy „Empowered AI in Energy Logserver – moduł AI do algorytmicznego odkrywania wiedzy zgromadzonej w zdarzeniach systemów informatycznych jako odpowiedź na wyzwania w dziedzinie Cybersecurity” firmy EMCA SOFTWARE Sp. z o.o.

O konkursie

Zakres tematyczny konkursu obejmował trzy główne obszary: cyberbezpieczeństwo, cyfryzację przemysłu oraz cyfrowe technologie kreacyjne. Każdy ze zgłoszonych projektów musiał wpisywać się w co najmniej jedno z zagadnień badawczych oraz wpisywać się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Realizacja wszystkich dofinansowanych projektów musi zakończyć się najpóźniej do dnia 31 grudnia 2023 roku, czyli do zamknięcia unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.  

Konkurs Szybka Ścieżka „Innowacje cyfrowe” realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach poddziałania „1.1.1. Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” Programu Inteligentny Rozwój.

Więcej informacji o konkursie oraz lista rankingowa projektów znajdują się na stronie NCBR.

źródło: NVBR
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ