Partner serwisu
23 lipca 2014

I etap budowy gazociągu Gustorzyn-Odolanów zakończony

Kategoria: Z życia branży

Ukończony odcinek Gustorzyn-Turek o długości ok. 83 km stanowi I etap gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Gustorzyn-Odolanów o łącznej długości 168 km i średnicy 700 mm. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Obecnie trwa budowa na odcinku Turek-Odolanów o długości ok. 85 km. Termin zakończona całej inwestycji nastąpi w 2014 roku.

I etap budowy gazociągu Gustorzyn-Odolanów zakończony

Budowa gazociągu relacji Gustorzyn-Odolanów stanowi jeden z istotnych elementów krajowego systemu przesyłowego gazu i jest bezpośrednio związana z powstającym terminalem regazyfikacyjnym gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu. Gazociąg umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu w środkowej Polsce i poprawi efektywność pracy systemu przesyłowego.

Wartość wydatków związanych z budową gazociągu wynosi ok. 600 mln złotych, z czego ok. 223 mln złotych stanowi dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

W 2014 roku GAZ-SYSTEM S.A. roku zakończy łącznie budowę 878 km nowych gazociągów przesyłowych (m.in. Szczecin – Gdańsk, Szczecin – Lwówek, Rembelszczyzna – Gustorzyn). Nowe gazociągi pozwolą elastycznie zarządzać przesyłem gazu w Polsce, stworzą nowe przepustowości w systemie i umożliwią przesył zwiększonych ilości gazu niezależnie od lokalizacji punktów importowych.

Program inwestycyjny 2014-2023

Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego będzie budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu GAZ-SYSTEM S.A. planuje w latach 2014-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajami Unii Europejskiej (m.in. Polska - Czechy, Polska - Słowacja, Polska – Litwa).

źródło: GAZ-SYSTEM S.A.
fot.: GAZ-SYSTEM S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ