Partner serwisu
21 października 2022

Czy chemia może być „zielona”? Synthos rozpoczął cykl „Lekcji Chemii”

Kategoria: Aktualności

„Lekcje Chemii” to kolejny program edukacyjny realizowany przez Synthos, którego adresatami są uczniowie. Misją inicjatywy jest zapewnienie dzieciom z oświęcimskich szkół podstawowych możliwości poszerzania wiedzy oraz pogłębiania zainteresowań. Głównym celem lekcji jest podnoszenie świadomości i kształtowanie postaw proekologicznych. Zajęcia odbywają się w siedzibie firmy raz w miesiącu i są prowadzone przez ekspertów Synthos oraz ekologa Dominika Dobrowolskiego.

Czy chemia może być „zielona”? Synthos rozpoczął cykl „Lekcji Chemii”

Produkty chemiczne wytwarzane przez Synthos są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, a powstałe z ich użyciem finalne produkty, na co dzień są obecne w naszym życiu, jak np.: opony samochodowe, płyty styropianowe, farby, kleje. Chcąc pokazać „zieloną” stronę chemii firma uruchomiła kolejny projekt edukacyjny - cykl „Lekcji Chemii” dla dzieci z oświęcimskich szkół podstawowych.

- Od 2011 roku prowadzimy program stypendialny „Generacja Synthos” dla studentów chemii, a od 9 lat jesteśmy patronem klasy chemicznej w Powiatowym Zespole Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. „Lekcje Chemii” to nasz najnowszy program edukacyjny, który kierujemy do uczniów, tym razem szkół podstawowych. Pokazujemy dzieciom, gdzie w codziennym życiu można spotkać nasze produkty – wyjaśnia Sylwester Jachna, Dyrektor zarządzający środowiskiem, jakością i bezpieczeństwem pracy w Grupie Synthos. – Poprzez poszerzanie wiedzy podnosimy też świadomość u dzieci i kształtujemy ich postawy proekologiczne. Każdy z nas za sprawą swojego odpowiedzialnego zachowania ma wpływ na otaczający świat i przyszłość naszej planety. Nasza firma także. Dlatego zgodnie z przyjętą strategią zrównoważonego rozwoju zobowiązaliśmy się m.in., że do 2030 roku 13% naszej bazy surowcowej będą stanowić BIOsurowce lub surowce pochodzące z recyklingu – dodaje.

Pierwszą grupą, która wzięła udział w lekcji chemii w siedzibie Synthos, byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oświęcimiu. W październiku firmę odwiedzą podopieczni Szkoły Podstawowej nr 9.

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem pierwszej lekcji, ponieważ nasi goście zadawali bardzo dużo interesujących pytań i chłonęli przekazywaną wiedzę. Największą popularnością cieszyła się wizyta w zakładzie produkcyjnym, podczas której uczniowie mogli zobaczyć na żywo, jak wyglądają i działają instalacje chemiczne, a także obejrzeć z bliska nasze wozy strażackie – opowiada Katarzyna Kwiatkowska, Lider korporacyjny ds. Bezpieczeństwa i Zrównoważonego Rozwoju. – Nasza spółka od lat realizuje inwestycje, których celem jest zmniejszanie wpływu na środowisko i klimat. Cieszymy się, że uczniowie mają okazję zobaczyć na własne oczy, jakie eko rozwiązania stosujemy w tym celu – tłumaczy.

Do współpracy przy projekcie Synthos zaprosił znanego ekologa Dominika Dobrowolskiego.

- Lekcje odbywają się w sposób holistyczny, czyli międzyprzedmiotowy, pokazując zagadnienia związane z chemią z różnych interesujących stron. Uczniowie biorą czynny udział w zajęciach, dyskutują i wyciągają wnioski. To najlepsza i skuteczna metoda edukacji - mówi Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, który na spotkaniach z uczniami przedstawia ważne zagadnienia związane z ochroną środowiska.

Zajęcia z cyklu „Lekcje Chemii” odbywają się w siedzibie spółki raz w miesiącu.

źródło: Synthos
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ