Partner serwisu
18 października 2022

W Żarach powstanie nowy magazyn spółki CIECH

Kategoria: Aktualności

CIECH Vitrosilicon, jeden z czołowych europejskich producentów oraz lider sprzedaży krzemianów sodu, planuje budowę nowego magazynu. Nowoczesny obiekt powstanie w 2023 roku na terenie zakładu spółki w Żarach. To kolejny istotny projekt rozwojowy CIECH Vitrosilicon po uruchomieniu w 2021 roku nowoczesnego i energooszczędnego pieca do wytopu szklistego krzemianu sodu. Wartość ówczesnej inwestycji wyniosła 80 mln zł, a za jej sprawą moce produkcyjne biznesu Krzemiany Grupy CIECH zwiększyły się o 30 procent.

W Żarach powstanie nowy magazyn spółki CIECH

Budowa nowego magazynu CIECH Vitrosilicon, która będzie kosztować ok. 4 mln zł, to naturalna konsekwencja istotnego wzrostu mocy produkcyjnych zakładu w Żarach. Jednocześnie jednak, oprócz zwiększenia powierzchni magazynowej i usprawnienia procesów logistycznych, inwestycja istotnie przyczyni się do obniżenia poziomu emisji zapylenia i hałasu związanych z pracą fabryki, ponieważ prace logistyczne będą przeniesione do nowo wybudowanego obiektu, a sam budynek będzie stanowił barierę dźwiękową oraz będzie izolował część załadunkową od swojego najbliższego sąsiedztwa. Dodatkowo na terenie obiektu zostaną zamontowane specjalistyczne instalacje do odpylania.

– Nowy magazyn to nie tylko zwiększenie o 100 proc. dotychczasowej powierzchni magazynowej, ale także redukcja poziomu zapylenia i hałasu. W ten sposób, oprócz korzyści biznesowych, inwestycja – zgodnie z naszą filozofią bycia dobrym sąsiadem – pozytywnie wpłynie na otoczenie zakładu produkcyjnego. Obecnie prowadzimy prace przygotowawcze, a właściwe prace budowlane rozpoczną się wraz z początkiem października br. i zakończą w 2023 roku – mówi Robert Janeczko, Prezes Zarządu CIECH Vitrosilicon.

Spółka CIECH Vitrosilicon pracuje też nad inicjatywami, które pomogą jej utrzymać przewagę konkurencyjną w wymagającym otoczeniu, przede wszystkim sprostać wyzwaniom związanym z sytuacją na rynku surowców. Alternatywnym źródłem energii dla zakładu w Żarach stanie się projektowana obecnie nowa linia zasilania gazem LPG. Ma ona za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo instalacji w przypadku znacznego ograniczenia lub braku dostępności gazu ziemnego.

– Nasze piece wymagają jedynie niewielkiego dostosowania do przełączania na alternatywne paliwo. Dzięki temu wzmocnimy bezpieczeństwo instalacji oraz zyskamy możliwość reakcji na gwałtowne zmiany na rynku surowców – tłumaczy Robert Janeczko.

Technolodzy i inżynierowie spółki pracują również nad zwiększeniem efektywności produkcji i obniżeniem zużycia surowców. Jednym z flagowych projektów, prowadzonych pod tym kątem, jest odzysk energii ze spalin pochodzących z wytopu krzemianu, a następnie zamiana jej na energię elektryczną, która może zaspokoić potrzeby energetyczne całego zakładu. Inicjatywy takie jak ta wynikają z konsekwentnej realizacji strategii ESG Grupy CIECH, wśród której zobowiązań znajdują się m.in. neutralność klimatyczna i rozwój bez zwiększania zużycia energii.

***

CIECH Vitrosilicon to największy w Europie dostawca krzemianów sodu. Są one niezbędne w procesie produkcji krzemionki strącanej – ważnego składnika m.in. opon i kosmetyków. Oprócz tego krzemiany sodu wykorzystywane są w produkcji detergentów, papieru i zeolitów. Spółka wytwarza także krzemiany potasu, wykorzystywane do produkcji elektrod spawalniczych czy chemii budowlanej.

CIECH Vitrosilicon posiada dwa zakłady produkcyjne – w Żarach oraz Iłowej. Będąc ważnym lokalnym pracodawcą, zatrudnia w nich ponad 100 osób. Poza Europą, firma eksportuje również krzemiany do Azji i Ameryki Północnej.

źródło: informacja prasowa
agik
2022-10-24
Ciech jest bardzo mądrze zarządzany, skoro w tak trudnych czasach biorą się za takie inwestycje. Brawo!
gerard
2022-10-25
ale oni to rozkminili. ta enegia ze spalin to jest coś! ciech zaskakuje mnie coraz bardziej. zdecydowanie na plus.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ