Partner serwisu
10 października 2022

Nitro-Chem w trosce o środowisko

Kategoria: Aktualności

Nitro-Chem konsekwentnie realizuje politykę ekologicznego zarządzania. W czerwcu 2022 roku spółka uruchomiła kolejny element podczyszczalni – suszarnię osadów. Głównym celem tej  modernizacji jest zminimalizowanie ilości wytwarzanych i oddawanych do dalszej utylizacji odpadów niebezpiecznych.

Nitro-Chem w trosce o środowisko

W 2017 roku Nitro-Chem rozpoczął jedną z najważniejszych inwestycji służących ochronie środowiska - budowę własnej przyzakładowej podczyszczalni ścieków. Instalację przekazano do użytkowania już w maju 2018 roku. Podczyszczalnia ma na celu zminimalizowanie zanieczyszczeń  w ściekach poprodukcyjnych przekazywanych dalej do urządzeń kanalizacyjnych zewnętrznego odbiorcy.

 „Podczyszczalnia w Zakładach Chemicznych Nitro-Chem jest jedyną w swoim rodzaju instalacją w Polsce, wyjątkową także w skali światowej. Zastosowano w niej nowatorskie rozwiązania, użyto szereg specjalnie dobranych metod chemicznych, fizyko-chemicznych i biologicznych.” – zapewnia Andrzej Łysakowski, Prezes Zarządu Z.Ch. Nitro-Chem S.A.

Podczyszczalnia oczyszcza około 450m³ ścieków na dobę, co stanowi blisko 160.000 m³ rocznie. To prawie tyle, co wypełnienie wodą Stadionu Narodowego w Warszawie. Redukcję podstawowych parametrów zanieczyszczeń w ściekach poprodukcyjnych obecnie szacuje się na 70-90%. Jest to całkowicie zgodne z parametrami z rozporządzenia Ministra budownictwa z dnia 14.07.2006r w sprawie warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.

Ponadto  w procesach produkcyjnych wykorzystywany jest system zamkniętych obiegów wody, który generuje ogromne oszczędności w jej zużyciu w skali całego zakładu.

W trosce o  środowisko w 2020 roku Zarząd podjął kolejną decyzję - modernizacja węzła osadowego w podczyszczalni ścieków.  Zaowocowało to uruchomieniem w czerwcu 2022 roku nowoczesnej suszarni osadów niebezpiecznych. Głównym celem tej  ogromnej  inwestycji jest zminimalizowanie ilości wytwarzanych i oddawanych do dalszej utylizacji odpadów niebezpiecznych.

Podczas procesu podczyszczania ścieków powstają osady niebezpieczne, które są odwadniane na prasach filtracyjnych, a następnie podawane na taśmę tunelu suszarniczego.

„Głównym elementem tej instalacji jest  modułowa nisko - temperaturowa suszarnia osadów poprodukcyjnych z zastosowaniem pompy ciepła. Cała instalacja jest zhermetyzowana - bez emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń do atmosfery, a temperatura powietrza suszącego nie przekracza 800C.” – opisuje Joanna Nowicka, Technolog w Wydziale Gospodarki Energetycznej Z.Ch. Nitro-Chem S.A.

Suszarnia posiada wiele zalet wpływających na bezpieczeństwo i ergonomię pracy, a także co najważniejsze - na środowisko. Korzyści wynikające z zastosowania takiego nowatorskiego rozwiązania to niska energochłonność procesu i niska temperatura suszenia, a wykorzystanie pomp ciepła powoduje, że powietrze suszące działa w obiegu zamkniętym. Obsługa instalacji jest prosta i bezpieczna ze względu na całkowite zautomatyzowanie wewnętrznych procesów.

Uruchomiona instalacja suszenia osadów poprodukcyjnych zmniejsza o 60-70% ilość powstających odpadów niebezpiecznych w zakładowej podczyszczalni ścieków.

Ponadto z myślą o ochronie środowiska bydgoska spółka zdecydowała się na inwestycję w odnawialne źródło energii poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych.

źródło: NITRO-CHEM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ