Partner serwisu
03 października 2022

Kochański & Partners doradcą w strategicznym projekcie energetycznym Baltic Pipe

Kategoria: Z życia branży

27 września br. oficjalnie otwarto i symbolicznie uruchomiono Baltic Pipe – pierwszy w historii gazociąg podmorski łączący Polskę z europejskim systemem energetycznym. To pierwszy projekt zrealizowany na tak dużą skalę w polskich obszarach Morza Bałtyckiego. Baltic Pipe ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego, gdyż pozwolił utworzyć na europejskim rynku nowy korytarz dostaw gazu. Inwestycja umożliwia transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwala na przesył gazu z Polski do Danii. Inwestycja realizowana jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System we współpracy z operatorem duńskim – Energinet.

Kochański & Partners doradcą w strategicznym projekcie energetycznym Baltic Pipe

Projekt polega na budowie gazociągu podmorskiego łączącego Polskę i Danię, którego celem jest zapewnienie stabilnych dostaw gazu z szelfu norweskiego do Polski przez Danię po wypowiedzeniu przez Polskę kontraktu jamalskiego na dostawy gazu z Rosji. Gazociąg podmorski Baltic Pipe będzie transportować do 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz do 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Projekt umożliwi zwiększenie dostępności gazu na polskim rynku oraz utrzymanie konkurencyjnych cen dla konsumentów ze względu na zdywersyfikowanie źródeł jego dostaw.

– Gazociąg przechodzi przez terytorium Polski, Szwecji i Danii, a jego realizacja oparta była o reżimy prawne kilku państw. Projekt wymagał skomplikowanych analiz środowiska regulacyjnego dotyczącego realizacji projektów infrastrukturalnych w obszarach morskich, w tym rozwiązania problemów wynikających z krzyżowania się już istniejącej infrastruktury podmorskiej z nowym gazociągiem. Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do jego pomyślnego ukończenia – mówi dr Jacek Kozikowski, Partner, Szef Praktyki Infrastruktura.

– Projekt jest unikatowy i nowatorski pod wieloma względami. Innowacyjność tego przedsięwzięcia polega w znacznej mierze na tym, że projekt jest realizowany wspólnie przez polskiego i duńskiego operatora, przy czym to polska spółka, tj. Gaz-System, została operatorem gazociągu również poza terytorium RP, tj. na odcinku duńskim i szwedzkim. Jego innowacyjność polegała m.in. na przeprowadzeniu procedury tzw. Cross-Border Cost Allocation (CBCA). Polski operator systemu przesyłowego częściowo sfinansował budowę tłoczni gazu w Danii, rozliczając ją w swojej przyszłej taryfie, co wymagało skoordynowanych decyzji po stronie polskiego Urzędu Regulacji Energetyki (URE) oraz jego duńskiego odpowiednika (FORSYNINGSTILSYNET). To zdecydowanie bezprecedensowe przedsięwzięcie na europejskim rynku gazowym, znacząco zmieniające kierunki dostaw gazu z wschodniego na zachodni – dodaje Wojciech Wrochna, Partner, Szef Praktyki Energetyka, Surowce Naturalne i Przemysł Chemiczny.

Prace zlecone Kochański & Partners obejmowały doradztwo prawne w kilku istotnych obszarach przygotowania projektu Baltic Pipe, m.in. analizy regulacyjne dotyczące krzyżowania gazociągów podmorskich, w szczególności w zakresie prawa międzynarodowego, tj. Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. Eksperci Kochański & Partners przygotowali projekt umowy o realizację procesu inwestycyjnego (tzw. Construction Agreement) i reprezentowali Gaz-System w negocjacjach tej umowy z Energinet. Ponadto, zespół Kochański & Partners odpowiadał za przygotowanie projektu założeń do umowy o sprężanie gazu (tzw. Pressure Service Agreement, PSA), reprezentowanie Gaz-System w negocjacjach tej umowy, a także za model kontraktowania usług w ramach realizacji projektu.

W skład zespołu Kochański & Partners weszli: Wojciech Wrochna, Jacek Kozikowski, Aleksander Galos, Michał Będkowski-Kozioł i Milena Kazanowska-Kędzierska.

Gaz-System S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 Gaz-System realizuje ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski.

źródło: informacja prasowa
fot. www.baltic-pipe.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ