Partner serwisu
22 września 2022

PGNiG Obrót Detaliczny oraz Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podpisały umowę o współpracy

Kategoria: Aktualności

Porozumienie obejmuje m.in. wymianę informacji na temat zagrożeń i incydentów występujących w cyberprzestrzeni, a także szkolenia pracowników zajmujących się na co dzień cyberbezpieczeństwem.

PGNiG Obrót Detaliczny oraz Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podpisały umowę o współpracy

Cyberbezpieczeństwo musi być rozpatrywane kompleksowo, z uwzględnieniem szerokiego spektrum czynników oraz podmiotów – od pojedynczych obywateli począwszy, na instytucjach rządowych i przedsiębiorstwach o znaczeniu strategicznym dla kraju skończywszy. Dlatego też wymiana informacji o zagrożeniach oraz bieżących incydentach w cyberprzestrzeni jest koniecznością – mówi gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Obrony Cyberprzestrzeni.

– PGNiG Obrót Detaliczny sprzedaje gaz do ponad 7 mln Klientów. Od 2016 roku konsekwentnie budujemy cyfrowe kanały komunikacji. Obecnie ponad 3,1 mln umów obsługujemy za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi, z czego aż 2,1 mln to umowy z aktywną usługą EKOfaktura, a dodatkowo nasza aplikacja mobilna odnotowała ponad 3 mln pobrań - wszystko to wymaga od nas zapewnienia i dążenia do najwyższego poziomu cyberbezpieczeństwa. Związana z pandemią większa aktywność Klientów w Internecie spowodowała wzrost prób oszustw i wyłudzeń w sieci. Z kolei wojna w Ukrainie oraz kryzys energetyczny sprawiły, że duże korporacje o strategicznym znaczeniu dla gospodarki - takie jak nasza Spółka - są szczególnie narażone na cyberataki – tłumaczy Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Współpraca z Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zakłada wymianę informacji o zagrożeniach oraz bieżących incydentach występujących w sieci. W ramach porozumienia organizowane będą także specjalistyczne szkolenia dla pracowników PGNiG Obrót Detaliczny.

Dzięki wymianie informacji o zagrożeniach w cyberprzestrzeni będziemy mogli odpowiednio wcześniej się do nich przygotować. A w przypadku wystąpienia incydentów jeszcze szybciej
i sprawniej zareagować oraz zabezpieczyć naszą infrastrukturę teleinformatyczną. Ważnym elementem umowy są także szkolenia, które wzmocnią kompetencje naszych ekspertów,
w zakresie cyberbezpieczeństwa – podkreśla Robert Gut, Wiceprezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. – Dowództwo posiada najwyższe prerogatywy NATO do przeciwdziałania zagrożeniom w sieci, najnowocześniejsze narzędzia do ingerowania w struktury sieciowe i wysoce wyszkolony personel. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na współpracę z tą wyspecjalizowaną jednostką.

źródło: inf. prasowa
fot. PGNiG
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ