Partner serwisu
07 września 2022

Paliwo wodorowe od PKN ORLEN zasili miejskie autobusy w Poznaniu

Kategoria: Aktualności

PKN ORLEN podpisał z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Poznaniu umowę na dostawy paliwa wodorowego, które posłuży do zasilania zeroemisyjnych autobusów miejskich. To największy tego typu projekt wodorowy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Koncern w najbliższych 15 latach dostarczy na potrzeby poznańskiej komunikacji miejskiej 1,8 mln kg paliwa wodorowego, które będzie produkowane we włocławskim hubie. To już kolejna inwestycja, która wpisuje się w ogłoszoną w tym roku strategię wodorową Grupy ORLEN. Do 2030 roku na realizację projektów wodorowych Koncern przeznaczy 7,4 mld zł.

Paliwo wodorowe od PKN ORLEN zasili miejskie autobusy w Poznaniu

Wodór dla poznańskich autobusów będzie pozyskiwany w procesie elektrolizy solanki i dostarczany z włocławskiego hubu PKN ORLEN. Koncern wybuduje nową infrastrukturę do zasilania pojazdów wodorem, która będzie znajdować się na stacji ORLEN nieopodal pętli tramwajowej Miłostowo. Obiekt będzie dostępny publicznie, oznacza to, że we wskazanym punkcie zatankują nie tylko autobusy MPK Poznań, ale też wszyscy użytkownicy pojazdów napędzanych paliwem wodorowym.

Umowa z poznańskim MPK wpisuje się w ogłoszoną w tym roku strategię wodorową Grupy ORLEN. Do 2030 roku na realizację projektów wodorowych koncern przeznaczy 7,4 mld zł. To m.in. budowa sieci ponad 100 stacji wodorowych, zlokalizowanych nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Słowacji. a w ciągu roku odda do użytku stacje w kolejnych miastach.

Z autobusu zasilanego wodorem od czerwca br. korzystają już pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie. PKN ORLEN uruchomił tam też swoją pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. Tylko w pierwszym tygodniu autobus zatankował wodór 6 razy i przejechał na nim 800 km z zerową emisją CO2. Do tej pory na potrzeby krakowskiego autobusu koncern dostarczył już 730 kg wodoru. W Poznaniu, wydanie pojazdów przystosowanych do zasilania paliwem wodorowym zaplanowane jest przez producenta na drugą połowę 2023 – wtedy też zostanie oddana do użytkowania stacja załadunku wodoru. 

źródło: inf. prasowa
fot. PKN ORLEN
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ