Partner serwisu
20 lipca 2022

Kompleksowe inwestycje na Odrze

Kategoria: Aktualności

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapoznali się ze stanem realizacji inwestycji polegającej na modernizacji śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Januszkowice na Odrze w województwie opolskim.

Kompleksowe inwestycje na Odrze

Kompleksowe inwestycje, które prowadzimy na drogach śródlądowych, zwiększają atrakcyjność regionów oraz przyspieszają ich rozwój społeczno-gospodarczy. Zmodernizowana, niezawodna infrastruktura pozwala także służbom na szybką reakcję w razie ewentualnego wezbrania wody, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Celem projektu „Modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Januszkowice wraz z przebudową awanportów” jest zapewnienie stabilnych i zrównoważonych warunków dla żeglugi oraz wzrost bezpieczeństwa dla użytkowników i jednostek pływających. Jest to kolejny z projektów wykonywanych na stopniu wodnym w Januszkowicach – obiekcie hydrotechnicznym usytuowanym na Odrzańskiej Drodze Wodnej.

Roboty budowlane obejmują m.in. przebudowę komory pociągowej z zachowaniem dotychczasowych parametrów oraz przebudowę komory małej poprzez jej częściową rozbiórkę i budowę w jej miejscu komory o parametrach 190 m długości użytkowej i 12 m szerokości użytkowej, wraz z infrastrukturą i obiektami towarzyszącymi. Wartość projektu to ok. 200 mln zł z dofinansowaniem unijnym na poziomie ok. 145 mln zł. Projekt realizowany jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

W 2021 r. na Odrze przebudowano trzy jazy sektorowe na stopniach wodnych Januszkowice, Wróblin i Zwanowice. Zastąpiono je jazami klapowymi z napędem hydraulicznym oraz automatycznym i zdalnym sterowaniem. W ramach inwestycji wybudowano lub przebudowano także obiekty towarzyszące, m.in. przepławki dla ryb, tamy rozdzielcze, ubezpieczenia brzegowe, ubezpieczenia poszurów, kładki technologiczne, sterownie i maszynownie. Koszt inwestycji wyniósł ponad 107 mln złotych.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury
fot. Ministerstwo Infrastruktury
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ