Partner serwisu
06 lipca 2022

Northvolt pozyskał 1,1 miliarda dolarów na rozbudowę fabryk w Europie

Kategoria: Aktualności

Northvolt ogłosił dzisiaj pozyskanie konwertowalnego finansowania dłużnego o wartości 1,1 miliarda dolarów na sfinansowanie ekspansji produkcji materiału katodowego, ogniw i systemów bateryjnych w Europie w celu zaspokojenia szybko rosnącego zapotrzebowania na baterie.

Northvolt pozyskał 1,1 miliarda dolarów na rozbudowę fabryk w Europie

Inwestorami uczestniczącymi w tej rundzie pozyskiwania kapitału byli AMF, AP funds 1-4 (poprzez firmę 4 to 1 Investments), ATP, Ava Investors, Baillie Gifford, Compagnia di San Paolo poprzez Fondaco Growth/Fondaco Fund, Folksam Group, Goldman Sachs Asset Management, IMAS Foundation, Olympia Group, OMERS Capital Markets, PCS Holding, Swedbank Robur, TM Capital i Volkswagen Group.

Peter Carlsson, współtwórca i prezes Northvolt skomentował:

Jesteśmy dumni i wdzięczni za wsparcie oraz zaufanie światowej renomy inwestorów i partnerów. Będziemy kontynuowali naszą ciężką pracę, aby spełnić obietnicę zbudowania najbardziej zielonej baterii na świecie.

Od 2017 roku Northvolt pozyskał w sumie blisko 8 miliardów dolarów w formie instrumentów kapitałowych i dłużnych, aby wykonać swój plan zapewnienia dostaw baterii produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska i dzięki temu umożliwić dekarbonizację gospodarek.

Obecnie firma rozwija swoje możliwości produkcyjne, aby móc zrealizować zamówienia kluczowych klientów: BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Grupa Volkswagen o wartości 55 miliardów dolarów. Najważniejszym aspektem strategii Northvolt jest zbudowanie własnych kompetencji oraz pełnego łańcucha wartości baterii, włączając w to produkcję materiału katodowego oraz recykling.

Dzięki prowadzonemu na dużą skalę programowi recyklingu, do 2030 roku Northvolt zamierza zapewniać sobie 50 % surowców właśnie z baterii oddanych do recyklingu.

Połączenie decyzji politycznych, dynamicznego przechodzenia klientów na pojazdy elektryczne oraz bardzo dużego wzrostu popytu klientów na niskoemisyjne produkty stworzyło idealne warunki dla elektryfikacji - powiedział Peter Carlsson.

Firma Northvolt wyprodukowała swoją pierwszą baterię w gigafabryce Northvolt Ett w miejscowości Skellefteå w Szwecji pod koniec 2021 roku, a pierwsze komercyjne dostawy zaczęła realizować wiosną 2022 roku. Polski zakład Northvolt od 2018 roku dostarcza systemy bateryjne klientom z sektora przemysłowego i energetycznego. Aktualnie spółka realizuje w Polsce inwestycję wartą 200 milionów dolarów w największą w Europie fabrykę magazynów energii.

W 2021 roku około 1800 osób dołączyło do zespołu Northvolt, który nadal będzie się rozrastał w tempie 150 osób na miesiąc. Kluczowe projekty firmy to rozbudowa Northvolt Ett, uruchomienie gigafabryki w Göteborg w Szwecji w ramach joint venture Northvolt i Volvo oraz budowa trzeciej gigafabryki Northvolt Drei w Heide w Niemczech. W tym samym czasie powstaje fabryka materiału katodowego, Northvolt Fem, w miejscowości Borlänge w Szwecji.

źródło: inf. prasowa
fot. mynewsdesk.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ