Partner serwisu
01 lipca 2022

Pułapki umysłu – błędy w postrzeganiu i ocenianiu zagrożeń. Przegląd oddziaływania i możliwego wpływu na bezpieczeństwo pracy

Kategoria: XXI Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

Z prezentacją na ten temat wystąpią dr Marta Stasiła – Sieradzka z Instytutu Psychologii UŚ i dr Marta Znajmiecka z Instytutu Psychologii UŁ podczas XXI Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych (29-30 września 2022 r., Kraków).

Pułapki umysłu – błędy w postrzeganiu i ocenianiu zagrożeń. Przegląd oddziaływania i możliwego wpływu na bezpieczeństwo pracy

Zachowania ludzi wobec zagrożeń mogą się znacznie różnić. Różnice indywidualne odgrywają mniejszą rolę wyłącznie w sytuacjach ekstremalnych z punktu widzenia podstawowych potrzeb fizycznych naszego organizmu. W fizjologicznie podobny sposób zareagujemy w przypadku zagrożenia związanego z brakiem tlenu, zbyt niskiej lub wysokiej temperatury.

Odmiennie jednak wygląda sytuacja, gdy bodziec nie jest tak uniwersalny, a sama interpretacja sytuacji jako zagrażającej lub bezpiecznej leży po stronie danego człowieka. Tajemnica tkwi w skomplikowanym procesie jej oceny, który dokonuje się w naszej głowie. W krótkim czasie musimy zdecydować, czy dana sytuacja jest dla nas zagrażająca, czy też nie. Jeśli dojdziemy do wniosku, że tak, to mamy kolejny problem do rozważenia – podejmować ryzyko czy się wycofać…?

W prezentacji przedstawione zostaną psychologiczne pułapki związane z postrzeganiem i ocenianiem zagrożeń oraz ich znacznie dla kreowania bezpiecznego środowiska pracy.  

 

Organizatorem XXI Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych jest firma BMP, wydawca m.in. czasopisma "Chemia Przemysłowa" i portalu kierunekCHEMIA.pl. Gospodarzem Honorowym została Grupa Azoty S.A. A Partnerami Branżowymi PKN ORLEN i PCC Rokita.

Więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ.

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ