Partner serwisu
25 czerwca 2014

Gaz paliwem przyszłości

Kategoria: O tym się mówi

- Powinniśmy szukać alternatyw w zakresie zaopatrzenia w gaz. PKN ORLEN należy do czołowych firm poszukujących gazu ze źródeł niekonwencjonalnych w Polsce i aktualnie oczekujemy na pierwsze efekty tych prac – powiedział Piotr Chełmiński, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.

Gaz  paliwem przyszłości

Rynek gazu idzie w dobrym kierunku
Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN ORLEN ds. rozwoju i energetyki, przypomniał podczas sopockiego Kongresu, że ostatnie wydarzenia na Ukrainie skłoniły wszystkich do poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie dostaw surowców energetycznych. Jego zdaniem, niezbędna jest większa integracja w zakresie wymiany innych surowców energetycznych, która umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie już posiadanych źródeł. W tym zakresie budowa europejskiego rynku gazu podąża w podobnym kierunku, jak tworzony już wspólnotowy rynek energii elektrycznej.

Blok gazowo-parowy
- Gaz będzie jednym z paliw przyszłości – nie ma wątpliwości – mówi Piotr Chełmiński: – Jako grupa kapitałowa dostrzegamy ten potencjał i inwestujemy w energetykę opartą na tym surowcu, m.in. poprzez budowę bloku gazowego-parowego we Włocławku. Tę nową energię skierujemy do polskich odbiorców. – dodał przedstawiciel Orlenu.


Stałe doskonalenie
Piotr Chełmiński wskazał również na potencjał oszczędności, który kryje się w stałym doskonaleniu operacyjnym firm energetycznych. - Działania obniżające koszty zużycia paliw i energii mogą przynieść w skali krajowej wielomiliardowe oszczędności. Obecnie tworzone regulacje powinny wspierać tego typu inicjatywy, gdyż to one będą przez lata decydować konkurencyjności i efektywności polskiej gospodarki – podsumował Piotr Chełmiński.

 

 

Źródło: PKN ORLEN

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ