Partner serwisu
18 marca 2022

Nowy zakład produkcji komponentów do biodiesla przerobi 50 tys. ton surowca rocznie

Kategoria: Aktualności

Nowy zakład produkcyjny Rossi Biofuel, joint venture MOL Group i Envien Group, został uruchomiony w Komárom na Węgrzech. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań, fabryka będzie w stanie dostarczyć na europejski rynek 50 tys. ton surowca rocznie, przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 85 proc. w porównaniu z tradycyjnymi paliwami.

Nowy zakład produkcji komponentów do biodiesla przerobi 50 tys. ton surowca rocznie

Jest to pierwsza w Europie fabryka wykorzystująca technologię RepCat austriackiej firmy BDI-BioEnergy. Dzięki jej zastosowaniu, zakład będzie w stanie wykorzystywać szeroki zakres odpadów, takich, jak zużyte oleje spożywcze, tłuszcze zwierzęce lub pozostałości z produkcji oleju roślinnego. Powstałe w ten sposób paliwa należą do jednych z najbardziej przyjaznych środowisku.

Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań technologicznych, jesteśmy w stanie wytwarzać ekologiczne paliwa z niemal dowolnych rodzajów tłuszczów. Uważam to za wielki sukces, biorąc pod uwagę fakt, że rozwój gospodarki obiegu zamkniętego stanowi jeden z filarów strategii MOL Group. Transformacja energetyczna to proces złożony i długofalowy, ale ta inwestycja pokazuje, że rosnące na świecie zapotrzebowanie na energię można zaspokajać w sposób bardziej zrównoważony i przyjazny środowisku, przy użyciu technologii umożliwiających wykorzystanie odpadów – powiedział Oszkár Világi, zastępca dyrektora generalnego MOL Group.

Rossi Biofel jest spółką joint venture MOL Group i Envien Group (25%-75%). Nowa inwestycja stanowi odpowiedź firm z jednej strony na rosnące zapotrzebowanie rynku, a z drugiej na regulacje UE w zakresie wykorzystania bardziej ekologicznych paliw w transporcie. Produkt oferowany przez Rossi Biofuel jest używany jako biokomponent w produkcji paliw dla silników diesla w należących do MOL rafineriach Danube oraz Slovnaft.

Nowoczesna fabryka w Komárom to pierwsza inwestycja Envien Group w dziedzinie produkcji zaawansowanych biopaliw z odpadów. Dzięki wykorzystaniu dostępnych lokalnie surowców przyczyniamy się nie tylko do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ale też stymulujemy rozwój rodzimej gospodarki i rynku pracy. Z uwagi na dotacje oferowane przez węgierski rząd, zdecydowaliśmy się na lokalizację nowej fabryki na terenie naszej dotychczasowej bazy produkcyjnej w Komárom i jesteśmy przekonani, że nie jest to ostatnia nasza inwestycja tego rodzaju – powiedział dr Robert Spišák, prezes zarządu Rossi Biofuel.

Prace przygotowawcze w ramach tej, wartej 45 mln euro inwestycji rozpoczęły się w czerwcu 2020 r., a w cały proces zaangażowanych było łącznie 15 firm i średnio 80 pracowników. Państwo węgierskie wsparło inwestycję dotacjami na spłatę odsetek i ulgą podatkową, co pozwoliło na podwojenie liczby pracowników Rossi Biofuel do ponad 100.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ