Partner serwisu

UW włącza się w badania nad grafenem

Kategoria: Innowacje i nauka

Komisja Europejska ogłosiła podwojenie rozmiarów przewodniego projektu badań nad grafenem – Graphene flagship. Do udziału w konsorcjum zaproszono 66 nowych partnerów – wśród nich znalazł się Uniwersytet Warszawski.

UW włącza się w badania nad grafenem

Chociaż większość partnerów to uniwersytety i instytuty badawcze, w projekcie odnotowano rosnący udział przedsiębiorstw, głównie MŚP, co może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu badaniami nad grafenem w kręgach biznesu.

Partnerstwo obejmuje obecnie ponad 140 organizacji z 23 krajów. Jego główny cel, to przeniesienie „magicznych właściwości” grafenu i powlekanych nim materiałów z naukowego laboratorium do codziennego użytku.

Duże zainteresowanie inicjatywą

W odpowiedzi na opiewające na 9 mln euro konkurencyjne zaproszenie w ramach fazy rozwoju o budżecie rzędu 54 mln euro (na lata 2014–2015) wpłynęło w sumie 218 wniosków reprezentujących 738 zainteresowanych uczestnictwem podmiotów z 37 krajów. Do udziału w konsorcjum zaproszono 66 nowych partnerów, w tym Uniwersytet Warszawski.

–Oddźwięk był ogromny, co dobrze świadczy o uznaniu i zaufaniu do unijnych sztandarowych prac badawczych w całej Europie.Konkurencja była niezwykle ostra.Bardzo doceniam zaangażowanie wnioskodawców i całego gremium blisko 60 niezależnych ekspertów, którzy pomogli nam przeprowadzić selekcję.Jestem pod wrażeniem wysokiej jakości wniosków, i już cieszę się na współpracę z wszystkimi nowymi partnerami, którzy walnie przyczynią się do realizacji celów projektu – powiedział prof. Jari Kinaret, profesor fizyki z Chalmers University of Technology w Szwecji, dyrektor Graphene Flagship.

Dotychczas jedyną polską jednostką, które zaproszono do udziału w tej inicjatywie, był Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie.

1 mld euro przez 10 lat

Unijny projekt flagowy Grahen Flaghip został ogłoszony w styczniu 2013 roku. Zaplanowany budżet projektu, który pozwoli na zbadanie wyjątkowych właściwości grafenu oraz wykorzystanie ich w opracowaniu komercyjnych produktów, w ciągu 10 lat ma wynieść 1 mld euro.

 

Źródło:europa.eu

fot.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ