Najpopularniejsze rodzaje węży przemysłowych
Jednym z elementów, które determinują skuteczną pracę i działanie wielu branż przemysłowych, są węże wykorzystywane do przesyłu różnego rodzaju substancji – od ciekłych, aż po sypkie. Bez nich wiele procesów nie mogłoby być możliwych do przeprowadzenia. W dzisiejszym artykule skupimy się na najpopularniejszych rodzajach węży przemysłowych, ich zastosowaniu oraz zastanowimy się, jakie cechy sprawiają, że dany wąż jest wytrzymały, skuteczny i warty uwagi podczas podejmowania decyzji zakupowych.

W każdej firmie należącej do tak zwanej branży przemysłowej używanie różnego rodzaju węży jest na porządku dziennym. Produkcja towarów, surowców czy innych dóbr nie byłaby możliwa, gdyby nie dostarczanie w odpowiedni sposób i za pomocą odpowiednich narzędzi potrzebnych w różnych procesach substancji – od zwykłej wody, przez roztwory chemiczne, aż po piasek czy żwir.
Przemysłowcy używają węży, ponieważ gwarantują one szybki przesył wyżej wspomnianych substancji, nie zajmują wiele miejsca, są łatwo wymienialne i możliwe do przeniesienia, i w wielu przypadkach gwarantują bezpieczeństwo pracowników (zwłaszcza, gdy mówimy o fabrykach chemicznych).
Węże przemysłowe dzielimy na rodzaje ze względu na kilka kwestii. Należą do nich:
- zastosowanie przemysłowe,
- rodzaj transportowanych substancji,
- budowa węża – a więc jego konstrukcja oraz materiał, z jakiego został wyprodukowany,
- średnica,
- a także ciśnienie robocze.
Węże przemysłowe – jakie jest ich zastosowanie?
Węże przemysłowe wykorzystuje się w ramach różnych procesów w obrębie wielu dziedzin przemysłowych. Co ważne – w zależności od zastosowania, ich skład materiałowy musi być odpowiednio dobrany. I tak wyróżnić możemy między innymi:
- węże stosowane w celu przesyłu różnorodnych substancji chemicznych – tego typu węże wykonuje się z gumy EPDM, warstwy UPU lub PFTE,
- węże transportujące sprężone powietrze – których skład powinien zawierać materiały odporne na mgłę olejową,
- węże transportujące tak zwane substancje cierne – ich produkcja odbywa się przy użyciu mieszanek gumowych odpornych na ścieranie,
- węże używane do transportu pary przegrzanej – które powinny być wyposażone w olejoodporną warstwę zewnętrzną,
- węże wykorzystywane w transporcie substancji farmaceutycznych, spożywczych oraz kosmetycznych,
- a także węże stosowane w branżach wydobywczych – na przykład ropy czy gazu.
Niezależnie od przeznaczenia węże przemysłowe, odgrywając bardzo istotną funkcję, muszą być wytrzymałe. Wytrzymałość ta gwarantuje nie tylko efektywne działanie, ale również bezpieczeństwo osób pracujących w ich pobliżu.
Co decyduje o trwałości węża przemysłowego?
Mówiąc o trwałości węży przemysłowych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich budowę oraz materiały, z których powstają. Na wytrzymałość takich węży wpływ będą miały zatem:
- warstwa zewnętrzna węża – ten element budowy węża będzie odpowiadał za jego odporność na warunki zewnętrzne. W zależności od tego, gdzie dany wąż jest stosowany, warstwa zewnętrzna powinna chronić go przed działaniem ekstremalnych warunków pogodowych (jak na przykład ostry mróz), jak i mechanicznych (jak na przykład przydeptanie czy upadek ostrego narzędzia). Dobrej jakości węże będą odporne na pękanie, odbarwianie czy destrukcyjne rozciąganie,
- wzmocnienie węża – a więc warstwa środkowa (znajdująca się pomiędzy warstwami zewnętrzną i wewnętrzną. Jej zadaniem – jak sama nazwa wskazuje – jest wzmacniać obie warstwy węża, nadawać mu elastyczności, a także decydować o minimalnym promieniu gięcia),
- warstwa wewnętrzna węża – ona z kolei ma bezpośredni kontakt z transportowanymi substancjami, dlatego tak ważne jest, by jej rodzaj był dobrany do danej substancji. Przykładowo – chcąc używać węża do przesyłu materiałów ciernych – powinniśmy wybrać wąż o wewnętrznej warstwie odpornej na ścieranie.
Jakie profesjonalne węże przemysłowe są polecane?
Podczas poszukiwań węży wysokiej jakości, odpornych, elastycznych i wytrzymałych, warto zapoznać się z produktami MMR Group. W ofercie znajdziemy zarówno:
- węże przemysłowe – do pary, gorącego powietrza i układów chłodzenia, do substancji chemicznych (płynów i oparów), do substancji ropopochodnych (płynów i oparów), do gazów spawalniczych, do substancji spożywczych (zawierają atest), kosmetycznych oraz farmaceutycznych, a także tak zwane węże wielozadaniowe (którymi można transportować wodę, sprężone powietrze oraz niektóre chemikalia) oraz węże trudnościeralne (którymi transportuje się materiały cierne),
- węże specjalistyczne – na przykład węże wysokociśnieniowe wykorzystywane w branży produkcyjnej oraz wiertnictwie morskim i lądowym.
Co istotne – MMR Group oferuje węże o średnicach od DN3 do DN1500 mm oraz ciśnieniu roboczym do 200 bar.
Prawidłowe działanie węży przemysłowych nie byłoby jednak możliwe bez odpowiedniej armatury i złączy. Mowa tu o złączach przeładunkowych, obrotowych, awaryjnego rozłączania oraz o suchozłączach, które również odnajdziemy w ofercie firmy.
Komentarze