Partner serwisu
29 grudnia 2021

Profile z tworzyw sztucznych, ich produkcja, rodzaje i zastosowanie

Kategoria: Aktualności

Rozwój technologii tworzenia materiałów sztucznych o szerokim spektrum zastosowania, a następnie możliwość ich swobodnego kształtowania, pozwoliło wielu branżom wejść na zupełnie nowy poziom w zakresie tworzonych przez nie rozwiązań. Dzisiaj tworzywa sztuczne w postaci profili stanowią nieodłączny element większości gałęzi przemysłowych. Jak wygląda ich produkcja? Jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Profile z tworzyw sztucznych, ich produkcja, rodzaje i zastosowanie

Jak wygląda produkcja profili

Do jednej z najbardziej wydajnych metod tworzenia profili z tworzyw sztucznych należy ekstruzja. Jest to metoda polegająca na wyciskaniu profili za pomocą specjalnych narzędzi (głowice formujące i kalibratory). Pozwala to uzyskać długie detale zarówno o prostych, jak i bardzo skomplikowanych kształtach. Sam proces produkcji opiera się na dokładnym projekcie profili, w którym obok jego wymiarów, kształtów i designu określona jest dokładna specyfika materiałowa.

Przy czym rozróżnia się dwa typy profilów, którymi są detale standardowe oraz profile produkowane na indywidualne zamówienie. W tym ostatnim przypadku konieczne jest przygotowanie do produkcji narzędzi formujących i uruchomienie nowej linii produkcyjnej, więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://pl.primo.com/. Tym, co jest niezwykle istotne przy produkcji profili to odpowiedni dobór tworzyw sztucznych, które de facto określają właściwości profilu i możliwości jego zastosowania w określonych warunkach.

Rodzaje profili z tworzyw sztucznych

Profile z tworzyw sztucznych można skategoryzować zarówno pod kątem rodzaju tworzywa, jakie zostało wykorzystane do ich produkcji, jak i samego procesu ich produkcji. Podstawowy podział profili zależy od właściwości fizycznych, które nadają im konkretne tworzywa i są to:

  • profile miękkie – ich twardość w skali Shore’a wynosi A, do ich produkcji wykorzystuje się elastomery (np. TPA, TPE, TPV), a także polichlorek winylu (PVC) czy poli(etylen-co-octan winylu) (EVA).
  • profile twarde – ich twardość w skali Shore’a to C i D, wykonane są zazwyczaj z takich tworzyw jak: PP, PVC, PC, ABS, SAN, PS, ASA lub mieszanek materiałowych (np. PVC/ABS).

Innymi rodzajami profili są detale kompozytowe, gdzie nośnik profilu jest pokrywany kolejnymi warstwami, co nadaje mu charakterystycznych cech fizycznych (np. profile zbrojone włóknem szklanym). W przypadku ekstruzji rozróżnia się również profile koekstrudowane (jednoczesne wytłoczenie profilu z dwóch elementów) oraz postekstrudowane (profil z doklejonym detalem o innych właściwościach). Oprócz tego produkowane są również profile spienione, do których dodaje się środka spieniającego, dzięki czemu odznaczają się one dużą lekkością.

Zastosowanie profili z tworzyw sztucznych

Profile z tworzyw sztucznych znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Znajdziemy je zarówno w branży energetycznej i budownictwie, jak i chłodnictwie oraz inżynierii sanitarnej, a także przemyśle elektronicznym i oświetleniowym oraz transporcie. Szerokie możliwości kształtowania profili z tworzyw sztucznych oraz ich zróżnicowane właściwości, pozwalają bowiem na pełne dostosowanie detali do najbardziej specyficznych potrzeb.

 

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ