Partner serwisu
29 grudnia 2021

Czy tarcza antyinflacyjna ochroni nas przed kryzysem ekonomicznym?

Kategoria: Aktualności

Obecnie świat zmaga się z inflacją, która rośnie w wielu państwach. Jest to problem globalny – mierzą się z nim wielkie gospodarki, m.in. Niemiec, Hiszpanii czy USA. Do wzrostu cen przyczynił się przede wszystkim kryzys gospodarczy spowodowany COVID-19. W czwartek, 25 listopada, rząd przedstawił tarczę antyinflacyjną. To propozycja działań, głównie podatkowych, mających złagodzić wzrosty cen paliw i energii. Jednak działania podejmowane przez rząd oraz bank centralny spotykają się z krytyką ze strony ekonomistów, którzy podnoszą, że w ten sposób instytucje działają z nienależytą powagą i zaangażowaniem do przezwyciężenia kryzysu.

Czy tarcza antyinflacyjna ochroni nas przed kryzysem ekonomicznym?

– Sama nazywa „tarcza inflacyjna” właściwie mówi bardzo wiele – bo do pojedynku potrzeba jest tarcza, ale również miecz, czyli zwalczanie inflacji. Tarcza jedynie zabezpiecza część z nas przed szkodliwymi skutkami wysokiej inflacji. W dodatku ochrona ta bardzo często związana jest ze zwiększeniem zadłużenia państwa i koniecznością zdobycia dodatkowych pieniędzy – powiedział serwisowi eNewsroom, Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny, PwC Polska.

 

– W związku z tym istota inflacji pozostaje nietknięta – ale także może się okazać, że w jakimś stopniu będzie to czynnikiem pobudzającym. Trzeba chronić przed wysoką inflacją, zwłaszcza tych najsłabszych. Jednak tym działaniom musi towarzyszyć polityka walki z inflacją, a nie zamiatanie problemu pod dywan. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że inflacja nie minie samoistnie – ocenia Orłowski.

źródło: enewsroom.pl
fot. enewsroom.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ