Partner serwisu
23 grudnia 2021

Wodór wymaga precyzji - rozstrzygnięcie konkursu PGNiG

Kategoria: Aktualności

Projekt „Jonizacyjny miernik wodoru w gazie ziemnym” zespołu z Politechniki Wrocławskiej pod przewodnictwem dr. hab. inż. Pawła Knapkiewicza zwyciężył w konkursie organizowanym przez PGNiG oraz Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze należące do Grupy Kapitałowej PGNiG. Zaproponowane rozwiązanie może być zaimplementowane w ramach prowadzonych w Grupie projektów wodorowych.

Wodór wymaga precyzji - rozstrzygnięcie konkursu PGNiG

Konkurs „Zmierz H2 z PGNiG” był kierowany do osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych. Spośród złożonych wniosków komisja wytypowała 5 najlepszych rozwiązań do dalszej oceny. Decyzją kapituły 3 z nich zostały wyróżnione nagrodą pieniężną. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbyło się 15 grudnia.

Z satysfakcją odbieram rezultaty konkursu. Wyłonił on kilka innowacyjnych pomysłów pozwalających na precyzyjne pomiary wodoru i co istotne – pochodzących z polskiego środowiska naukowego. Gratuluję laureatom oraz dziękuję wszystkim osobom, podmiotom i organizacjom, które zdecydowały się wziąć udział w konkursie – dodał Wiceprezes Arkadiusz Sekściński. 

Wodór paliwem przyszłości

W PGNiG postrzegamy wodór jako jedno z paliw przyszłości. Pracujemy nad rozwojem technologii wodorowych, w szczególności w obszarze magazynowania i dystrybucji tego paliwa. Określenie w praktyce, jakie dokładne ilości wodoru można mieszać z gazem ziemnym i bezpiecznie transportować naszymi sieciami jest jednym z głównych celów badawczych naszego projektu InGrid – Power to Gas, który jest realizowany w Oddziale w Odolanowie – powiedział Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju w PGNiG. 

Jonizacyjny miernik gazów jest instrumentem pomiarowym umożliwiającym jednoczesną identyfikację wielu składników gazowych, w tym wodoru, z dużą dokładnością, tym samym jest jedynym takim miniaturowym rozwiązaniem niebędącym chromatografem gazowym. W rozwiązaniu zastosowano nowatorską, opracowaną i rozwiniętą w Polsce, w Politechnice Wrocławskiej, metodę analizy gazów. Potencjał tego rozwiązania został dostrzeżony przez NASA i planowane jest wykorzystanie tego instrumentu w misjach kosmicznych – powiedział podczas finału konkursu dr hab. inż. Paweł Knapkiewicza z Politechniki Wrocławskiej.

Zielony wodór

W Oddziale PGNiG w Odolanowie trwają prace nad budową testowej instalacji umożliwiającej produkcję „zielonego wodoru”, a także badanie proporcji i warunków, w jakich gaz ziemny i wodór mogą być mieszane i przesyłane za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej. Proces ten wymaga kontroli oraz zabezpieczenia przed przekroczeniem określonego stężenia wodoru. Celem konkursu było opracowanie skutecznej, wysokoefektywnej ekonomicznie i technologicznie metody w postaci odpowiedniego urządzenia do pomiaru stężenia, gwarantującej dokładność przy jednoczesnej szybkiej i poprawnej detekcji, która może być zweryfikowana i przetestowana m.in. w instalacji badawczej w Odolanowie.

źródło: inf. prasowa
fot. PGNiG
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ