Partner serwisu
20 grudnia 2021

Nowa taryfa PGNiG

Kategoria: Aktualności

Od 1 stycznia 2022 r., wejdzie w życie nowa taryfa na paliwo gazowe dla gospodarstw domowych w Polsce. Wzrost cen jest bezpośrednio związany z bezprecedensową i wyjątkowo trudną sytuacją na rynku w całej Europie, spowodowaną przez agresywną politykę energetyczną Rosji.

Nowa taryfa PGNiG

W efekcie tych działań ceny na rynkach europejskich osiągnęły w okresie od grudnia 2020 r. do grudnia 2021 r. wzrosty o ponad 500%, co musiało przełożyć się też na wzrost cen dla użytkowników w Polsce. Oznacza to, że zgodnie z nową taryfą zatwierdzoną przez Prezesa URE, rachunki za gaz dla gospodarstw domowych wzrosną od nowego roku.

Rekordowy wzrost cen gazu na świacie

Nowa taryfa, zatwierdzona przez Prezesa URE, jest efektem trwającego na świecie rekordowego wzrostu cen gazu i wielu różnych, niezależnych od PGNiG Obrót Detaliczny czynników makroekonomicznych oraz geopolitycznych. Najważniejszym powodem wzrostu cen gazu na europejskich rynkach jest agresywna polityka energetyczna Rosji, która poprzez presję cenową na Europę próbuje przeforsować możliwość uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 z obejściem prawa europejskiego. Elementem tej polityki jest także niski poziom zapełnienia magazynów gazu, kontrolowanych przez rosyjskie podmioty, w poszczególnych krajach europejskich oraz permanentne niewykorzystywanie przez rosyjskiego dostawcę istniejących możliwości technicznych tranzytu gazu.

Wzrost popytu na paliwa

Od ponad roku trwa też ożywienie gospodarek światowych po kolejnych falach pandemii (między innymi w Azji, gdzie lawinowo wzrosło zapotrzebowanie na skroplony gaz LNG), które przełożyło się na wzrost popytu na wszystkie pali­wa, w tym na gaz ziemny. W rejonach uzależnionych od dostaw z zagranicy, tzn. Europie i Azji, gaz jest droższy o ponad 1000% w porównaniu do cen w miejscach jego wydobycia np. w Ameryce.

Wszystkie te aspekty mają w ostatnich miesiącach bezpośredni wpływ na drastyczny wzrost cen na giełdach światowych, jak i europejskich, w tym na polskiej Towarowej Giełdzie Ener­gii, gdzie zaopatruje się m.in. PGNiG Obrót Detaliczny.

Nowelizacja Prawa energetycznego

W celu ochrony polskich gospodarstw domowych przed następstwami ogólnoświatowego kryzysu energetycznego, polski parlament przyjął nowelizację Prawa energetycznego. Dzięki nowym regulacjom, gospodarstwa domowe w Polsce nie zostaną dotknięte jednorazowo drastyczną podwyżką, jaka wynikałaby z cen na światowych giełdach, a konsekwencje obecnego kryzysu energetycznego zostaną rozłożone w dłuższym okresie.

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Dodatkowym elementem łagodzącym wpływ podwyżek rachunków za gaz na początku 2022 roku, będzie również przyjęcie rozwiązań planowanych w ramach tzw. rządowej tarczy antyinflacyjnej. Zakłada ona wspomniane wcześniej obniżenie stawki podatku VAT na paliwo gazowe z obecnych 23% na 8% w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2022 roku, co bezpośrednio wpłynie na rachunek końcowy dla gospodarstw domowych. Należy podkreślić, że część Klientów, z przyczyn niezależnych od PGNiG Obrót Detaliczny, różnicę z tytułu obniżenia podatku VAT zobaczy na swoich rachunkach już po zakończeniu I kwartału 2022 roku, jednak każde gospodarstwo domowe z niej skorzysta, za cały ten okres.

Dodatek osłonowy

Dodatkowym, specjalnym mechanizmem wsparcia dla gospodarstw domowych ma być również planowany na rok 2022 dodatek osłonowy, który – w zależności od gospodarstwa domowego – będzie mógł wynosić od 400 zł do 1150 zł.

 
źródło: PGNiG
fot. 123rf.com
00000
2021-12-20
00000
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ