Partner serwisu
07 września 2021

AECI, MIĘDZYNARODOWA GRUPA CHEMICZNA DOŁĄCZA DO GRONA INWESTORÓW CLARITER

Kategoria: Aktualności

AECI i Clariter chcą zmniejszyć szkody spowodowane globalną epidemią odpadów plastikowych poprzez przekształcanie ich w zaawansowane produkty petrochemiczne, które stanowią zieloną alternatywę dla produktów ropopochodnych.

AECI, MIĘDZYNARODOWA GRUPA CHEMICZNA DOŁĄCZA DO GRONA INWESTORÓW CLARITER

Oprócz inwestycji, strony rozważają możliwości współpracy w zakresie budowy zakładów działających w oparciu o technologię Clariter w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i RPA. AECI nie wyklucza również zaangażowania się w toczące się projekty budowy instalacji Claritera realizowane w Polsce, Holandii i Izraelu. Strony planują także współpracę w zakresie badań i rozwoju produktów Clariter, które przyczyniają się do zmniejszenia zależności branży petrochemicznej od ropy naftowej.


Clariter, jeden ze światowych pionierów w dziedzinie zielonych innowacji przyczyniających się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, aktywnie działa w Polsce, RPA, Holandii i Izraelu. Dotychczas firma zainwestowała ponad 40 milionów euro w rozwój swojego unikalnego procesu chemicznego (chemical upcycling), w którym przekształca plastik pochodzenia odpadowego w wysokiej jakości oleje, woski i rozpuszczalniki, które z kolei są wykorzystywane jako składniki setek produktów końcowych w różnorodnych gałęziach przemysłu.


Od 2003 roku Clariter rozwija polską myśl technologiczną w instalacji pilotażowej oraz centrum badawczo-rozwojowym zlokalizowanym w Gliwicach. W pierwszym przemysłowym zakładzie demonstracyjnym Clariter w East London w Republice Południowej Afryki pomyślnie przeprowadzane są testy technologii. Firma prowadzi obecnie działania związane z uruchomieniem kilku zakładów działających na podstawie jej unikalnego procesu. Plan budowy jednego z nich realizowany ma być w Polsce.
Współpraca z AECI jest częścią strategii rozwoju firmy Clariter, opierającej się na nawiązywaniu relacji ze strategicznymi graczami, którzy zapraszani są do uczestnictwa w charakterze udziałowców. Clariter oferuje przyłączenie się do innowacyjnego przedsięwzięcia budowy zrównoważonego i odpowiedzialnego przemysłu, który przekształca problematyczne odpady w cenne zasoby. W obecnej rundzie pozyskania kapitału inwestycja AECI w Clariter wyniosła 2,5 mln EUR z opcją uczestniczenia w przyszłych rundach o wartości do 10 milionów euro.


AECI
AECI jest międzynarodową grupą chemiczną działającą w ponad 22 krajach. Firma została założona w 1924 roku, a od 1966 roku jest notowana na giełdzie JSE Securities Exchange. Zatrudnia ponad 7 500 osób, a jej obroty wynoszą około 2 mld USD.
Dyrektor Generalny AECI, Mark Dytor, powiedział: "Biorąc pod uwagę rozległą wiedzę AECI w zakresie zastosowań chemicznych, doświadczenie przemysłowe, dostęp do rynku w kluczowych regionach geograficznych i możliwości rozwoju produktów, jesteśmy dobrze przygotowani do tej współpracy. Oprócz możliwości pozytywnego wpływu na rynek w RPA i inne rynki międzynarodowe, to partnerstwo dobrze wpisuje się w strategię internacjonalizacji Grupy i nasze ambicje zwiększania zysków. To szansa, która pozwala AECI stać się pionierem w branży przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na produkty i pozycjonuje firmę jako silnego gracza na rynku przemysłowym".


"Jest to też istotne z punktu widzenia Założeń Zrównoważonego Rozwoju, które niedawno ustanowiliśmy. Better Chemistry to projekt, na który kładziemy szczególny nacisk. Obejmuje on ewaluację procesu produkcji, pakowania oraz konsumpcji produktów w kierunku bardziej zrównoważonych procesów."


STATYSTYKI
Na świecie produkuje się ponad 370 milionów ton plastiku rocznie, z czego tylko 9% jest poddawane recyklingowi (14% odpadów plastikowych), część jest spalana (proces ten powoduje znaczną emisję CO2 oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery), a zdecydowana większość trafia na wysypiska śmieci i stwarza ogromne zagrożenie dla środowiska. Prognozy pokazują, że do 2029 roku zapotrzebowanie na ten surowiec, wzrośnie do ponad 550 milionów ton rocznie, co stwarza potrzebę znalezienia alternatywnego, zrównoważonego rozwiązania zagospodarowującego odpadowe tworzywa sztuczne.


Technologia upcyclingu chemicznego nie przetwarza odpadów plastikowych w nowy plastik lub rodzaj paliwa czy dodatku energetycznego, lecz kończy cykl życia tworzyw sztucznych i przekształca je w nowe, użyteczne produkty. Proces Clariter charakteryzuje się ujemnym śladem węglowym co sprawia, że jest lepszym rozwiązaniem niż składowanie, spalanie czy inne rozwiązania pirolizy odpadowych tworzyw sztucznych oferowane obecnie na rynku światowym.


Prezes i dyrektor generalny firmy Clariter, Ran Sharon, dodał: "Ponieważ nasza technologia wykorzystuje odpady plastikowe jako surowiec dla zielonych produktów petrochemicznych, pomagamy tym samym rozwiązać palący problem zanieczyszczenia nimi środowiska. Procesy i produkty, które są ekologiczne i bardziej cyrkularne, mają do odegrania znaczącą rolę w globalnym trendzie w kierunku zrównoważonego rozwoju, a ostatecznie w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla w przyszłości."


„Dzisiejsza branża doskonale rozumie potrzebę dostosowania się do zmieniającego się świata, a szczególny nacisk kładzie się na ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance). Clariter, jako firma działająca w obszarze zielonych innowacji, rozwija swoją polską, opatentowaną technologię od prawie 20 lat. Nasza współpraca z AECI wykorzystuje potencjał i doświadczenie obu firm, dzięki czemu obydwie strony odnoszą korzyści."


Obecnie Clariter realizuje budowę zakładu w Polsce, którzy ma przetwarzać rocznie 60 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych na około 50 tys. ton olejów, wosków i rozpuszczalników. Firma rozwija partnerskie relacje z dostawcami odpadowych tworzyw sztucznych oraz rozpoczęła testy różnych strumieni surowca w celu zapewnienia efektywnego funkcjonowania łańcucha dostaw. Ponadto, firma zawarła umowy sprzedaży swoich produktów, które głównie przeznaczone są na eksport. Wciąż jednak pracuje nad zwiększeniem współpracy z lokalnymi odbiorcami.


Grzegorz Lada, Dyrektor Rozwoju Biznesu w Clariter, odpowiedzialny za działalność w Polsce, skomentował podpisanie umowy: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z uznania nas przez AECI za wiarygodnego i perspektywicznego partnera do współpracy. Utwierdza to nas w przekonaniu o przydatności i konieczności stosowania technologii Clariter. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej."


"Zachęcamy przedsiębiorców, inwestorów i firmy, którym leży na sercu przyszłość świata, aby przyłączyli się do nas. Tylko wspólne działanie może zapewnić realne rozwiązanie globalnego problemu, jakim jest zanieczyszczenie odpadami plastikowymi." – dodaje Lada.
Dbając o rentowność i zrównoważony rozwój - Clariter pozwala na pełne wykorzystanie potencjału gospodarki o obiegu zamkniętym.
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.clariter.com

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ