Partner serwisu
10 sierpnia 2021

Stabilny system gazu ziemnego wspiera transformację energetyczną Polski

Kategoria: Aktualności

Resort klimatu i środowiska opublikował Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych do Polski, będące kompleksowym przeglądem najważniejszych informacji w tym zakresie za rok 2020.

Stabilny system gazu ziemnego wspiera transformację energetyczną Polski

Sprawozdanie wskazuje, że pomimo wybuchu pandemii COVID-19, system gazowy funkcjonował bez zakłóceń, a kluczowe inwestycji infrastrukturalne realizowane były planowo. Co więcej, kolejny rok z rzędu wzrosło zapotrzebowanie na gaz ziemny, co potwierdza coraz większe znaczenie tego paliwa dla zrównoważonego rozwoju Polski

– mówi Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.

W ubiegłym roku udział LNG w dostawach gazu do Polski wzrósł. Dzięki kontraktom z amerykańskimi spółkami, prognozuje się dalszy wzrost znaczenia LNG dla bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski.  

Sprawozdanie jest również podsumowaniem głównych wyzwań, które stoją aktualnie przed krajowym systemem gazowym. Polski sektor gazu ziemnego znajduje się w przełomowym momencie, ponieważ niebawem wygaśnie wieloletni kontrakt jamalski.

Zgodnie z konsekwentnie realizowaną strategią dywersyfikacji, już niebawem Polska będzie dysponowała możliwością zaspokojenia całego zapotrzebowania na gaz z kierunków alternatywnych względem kierunku wschodniego

– podkreślił minister Kurtyka. Możliwe to się stanie wraz z wybudowaniem gazociągu Baltic Pipe oraz zwiększeniem mocy importowych LNG, których realizacja nie wydaje się zagrożona.  

Jak wynika z opublikowanego sprawozdania, infrastruktura gazowa, w tym gazociąg Baltic Pipe i terminale LNG, będzie odgrywać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski. Wraz z postępującą transformacją energetyczną Polski, spodziewany jest dynamiczny wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny oraz wzrost znaczenia tego paliwa dla stabilności systemu elektroenergetycznego Polski.

Nowe moce importowe, jak również ambitne programy rozwoju infrastruktury krajowej, umożliwią zrównoważoną transformację energetyczną i zagwarantują dostawy gazu do rosnącej liczby odbiorców, w tym bloków gazowych dostarczających czystą energię do obywateli. W dalszej perspektywie, również sam sektor gazu będzie podlegał transformacji, wraz z rosnącym znaczeniem gazów zdekarbonizowanych oraz odnawialnych.

źródło: www.gov.pl
fot. 123rf.com fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ