Partner serwisu
09 sierpnia 2021

Złoty spaw na interkonektorze gazowym Polska-Słowacja

Kategoria: Aktualności

Złoty spaw” na interkonektorze gazowym Polska-Słowacja.

Złoty spaw na interkonektorze gazowym Polska-Słowacja

„Złoty spaw” połączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Słowacji. Ten interkonektor, podobnie jak układany dziś na dnie Bałtyku Baltic Pipe, umożliwi realizację śmiałego projektu. Od Bałtyku po gór szczyty, i dalej aż na południe kontynentu, ma popłynąć gaz sprowadzany z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego lub jako LNG z całego świata. Budowa prowadzona w tym pięknym i trudnym terenie to dobry przykład, że biegnąca grzbietem Karpat granica sprzyja współpracy naszych narodów” – powiedział minister Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

„Połączenie systemów gazowych Polski i Słowacji przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu i jest ważnym elementem współpracy Państw w ramach inicjatywy Trójmorza. Zaawansowanie prac budowlanych na interkonektorze obecnie sięga ponad 90%. Zakończenie inwestycji i uruchomienie gazociągu planujemy zgodnie z wcześniej deklarowanymi na rynku terminami, czyli w I kwartale 2022 roku” – powiedział Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień.

"Spoina transgraniczna symbolizuje wielki postęp w pracach budowlanych zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Nowe połączenie przyniesie ogromne korzyści dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej i chciałbym podziękować przede wszystkim naszym partnerom, którzy pomagają w urzeczywistnieniu tego projektu" – mówił Dyrektor Generalny Eustream as, Rastislav Ňukovič. 

Interkonektor Polska – Słowacja ma długość łączną ok. 164 km i średnicę DN 1000. Trasa gazociągu po stronie polskiej (Strachocina – Granica RP) wynosi 61,3 km i przechodzi przez teren trzech gmin województwa podkarpackiego: Sanok, Bukowsko i Komańcza. Długość interkonektora po stronie słowackiej wynosi ok. 103 km i kończy się na tłoczni gazu  Veľké Kapušany na Słowacji.  Gazociągiem będzie można przesłać do 4,7 mld m3 gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m3/rok w stronę Polski. Po stronie polskiej budowa interkonektora ruszyła we wrześniu 2019 roku, po stronie słowackiej rok wcześniej.

Pomimo trudnego terenu oraz  przeszkód na obszarze Kotliny Sanu, Pogórza Bukowskiego i Beskidu Niskiego prace budowlane są na bardzo zawansowanym etapie. Podczas  realizacji projektu w Polsce wykonano ponad 20 przekroczeń bezwykopowych. Zrealizowano też najdłuższy w Polsce horyzontalny przewiert sterowany (HDD) w podłożu skalnym pod rzeką Sanoczek na głębokości ok. 50 m i o długości 1124 m.

Budowa gazociągu jest inwestycją o znaczeniu europejskim, współfinansowaną przez Unię Europejską w ramach instrumentów „Łącząc Europę” (CEF - Connecting Europe Facility) oraz „Transeuropejska sieć energetyczna” (Trans European Networks – Energy – TEN-E).

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” (PCI - Project of Common Interest) i podtrzymała go w kolejnych listach publikowanych co dwa lata.

Nowy gazociąg Polska-Słowacja jest również częścią planowanej inicjatywy European Hydrogen Backbone.

źródło: www.gaz-system.pl
fot. www.gaz-system.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ