Partner serwisu
21 lipca 2021

ORLEN Skylight Accelerator zaprasza do współpracy najlepsze startupy

Kategoria: Aktualności

Ruszył pierwszy w Polsce korporacyjny program akceleracyjny dla startupów o globalnym zasięgu - Orlen Skylight Accelerator. Program potrwa dwa lata, a jego budżet wynosi 3 mln zł. Nabór do pierwszej rundy kończy się 16 sierpnia 2021 r. „Nasz program będzie oknem na innowacyjne startupy z całego świata” - powiedział Łukasz Kopeć, kierownik działu Innowacji i Akceleracji PKN ORLEN podczas inauguracji tego przedsięwzięcia.

ORLEN Skylight Accelerator zaprasza do współpracy najlepsze startupy

Budowa multienergetycznego koncernu to nie tylko duże projekty i akwizycje, ale praca nad wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Poprzez bezpośrednią współpracę z młodymi technologicznymi spółkami będziemy pozyskiwać najlepsze rozwiązania technologiczne z rynku. Dzięki naszej inicjatywie młode spółki mają szansę na rozwój i wdrożenie innowacji tutaj w Polsce - podkreślił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

 

3 mld zł na innowacje i działalność badawczo-rozwojową

PKN ORLEN w ciągu najbliższych 10 lat przeznaczy 3 mld zł na innowacje i działalność badawczo-rozwojową, związaną głównie z rozbudową własnego zaplecza technologicznego oraz wykorzystaniem potencjału polskich i zagranicznych jednostek naukowych. Część tych nakładów planuje przeznaczyć dla polskich i zagranicznych startupów posiadających gotowy produkt lub usługę.

ORLEN Skylight Accelerator oferuje młodym firmom pilotażowe wdrożenia, a autorom najlepszych rozwiązań technologicznych - komercyjną współpracę. Pilotażowe wdrożenia w I rundzie naboru do programu wyniosą 3 mln zł.

 

22 wyzwania

Koncern przedstawił 22 wyzwania w obszarach technologii „jutra”, związane m.in. z zieloną transformacją, technologiami wodorowymi, przemysłem 4.0, elektromobilnością, niskoemisyjną energetyką, efektywną produkcją rafineryjną, zaawansowaną petrochemią, nowymi generacjami materiałów jak np. biotworzywa oraz innowacyjnymi usługami.

Formuła akceleracyjna jest najbardziej wartościowa z punktu widzenia zarówno PKN ORLEN, jak i startupów, bo komercjalizacja i skalowanie biznesów poprzez wspólną wymianę wiedzy i poprzez dostosowywanie technologii do wymogów i rzeczywistych warunków operacyjnych dużych korporacji daje największe efekty - zaznaczył Łukasz Kopeć.

ORLEN Skylight Accelerator oferuje startupom dostęp zarówno do infrastruktury badawczo-rozwojowej i operacyjnej grupy ORLEN, jak i bezpośredni dostęp do specjalistów i ekspertów koncernu oraz osób i podmiotów zewnętrznych współpracujących w ramach realizacji programu akceleracyjnego.

Patrycja Panasiuk, z-ca dyrektora wykonawczego ds. Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich PKN ORLEN podkreśliła, że współpraca koncernu ze startupami trwa już od kilku lat, a co trzeci projekt jest realizowany w kooperacji z młodymi firmami technologicznymi. „Jako międzynarodowa korporacja musimy być elastyczni i szybcy, i tutaj widzę bardzo duże pole do współpracy pomiędzy korporacją a startupem” - stwierdziła.

Zdaniem Justyny Orłowskiej, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i szefowej Centrum GovTech, współpraca z firmami, które nie dysponują dużymi zasobami osobowymi i finansowymi niesie za sobą spore oszczędności w kosztach wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Na początku wszyscy myślą, że to będzie drogie. Tymczasem dzięki współpracy ze startupami okazuje się, że na bardzo duży problem może być bardzo proste rozwiązanie i konieczne nakłady spadają wręcz do kilkudziesięciu tysięcy złotych - powiedziała Justyna Orłowska.

 

Projekt z obszaru IT firmy Symmetrical

Przykładem udanej współpracy PKN Orlen i startupu jest projekt z obszaru IT firmy Symmetrical, która opracowała narzędzie umożliwiające pracownikom elastyczny dostęp do własnych pensji. Symmetrical nawiązała współpracę z PKN ORLEN w 2019 r. poprzez zewnętrzny akcelerator. Oferowane przez firmę rozwiązanie wpisywało się w potrzeby koncernu i pomogło nawiązać współpracę komercyjną, która trwa do dzisiaj.

Za każdą firmą technologiczną stoi pierwszy duży klient. PKN ORLEN jest znaną, rozpoznawalną międzynarodową marką. Dzięki współpracy z Orlenem zdobyliśmy kilku innych dużych międzynarodowych klientów, dla których to, że zaufała nam tak znana i dobra organizacja, było najlepszą referencją - powiedział Piotr Smoleń, współzałożyciel Symmetrical.

 

Do 16 sierpnia

Łukasz Kopeć podkreślił, że małym podmiotom jest trudno nawiązać współpracę z dużymi korporacjami, dlatego program ORLEN Skylight Accelerator oferuje uproszczoną ścieżkę, w ramach której formalizacja współpracy odbywa się w bardzo krótkim czasie od momentu wyselekcjonowania i oceny potencjału technologicznego rozwiązania.

Dzisiaj uruchomiliśmy pierwszą rundę, ona potrwa 4 tygodnie, i już dzisiaj, na etapie ogłaszania naboru pokazujemy, na jakich konkretnie zasadach będziemy chcieli współpracować” - zaznaczył Łukasz Kopeć.

Zgłoszenia do udziału w I rundzie programu potrwają do 16 sierpnia 2021 r. Formularz zgłoszeniowy online oraz wszelkie niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej www.innowacje.orlen.pl, na której koncern będzie również aktualizował wyzwania i ogłaszał kolejne rundy naboru.

źródło: PAP MediaRoom
fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ