Partner serwisu
30 czerwca 2021

CIECH Soda Polska zaoszczędzi blisko 10.000 MWh rocznie

Kategoria: Aktualności

CIECH Soda Polska – spółka wchodząca w skład Grupy CIECH, jednego z największych koncernów chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej - zakończyła przetarg na poprawę efektywności energetycznej w zakładach sodowych w Inowrocławiu i Janikowie. Wymienione w nich zostanie ponad 14 000 opraw oświetleniowych, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii o prawie 10.000 MWh rocznie i ponad 3 mln zł oszczędności. Zastosowanie energooszczędnych opraw przyniesie także ograniczenie emisji dwutlenku węgla, z tytułu zakupu energii elektrycznej, w wysokości 8 tys. ton CO2 rocznie.

CIECH Soda Polska zaoszczędzi blisko 10.000 MWh rocznie

Kompleksowa wymiana oświetlenia

Systematyczna redukcja zużycia energii, podnoszenie efektywności energetycznej oraz ograniczenie emisji CO2 to bardzo ważne elementy nowej strategii CIECH z zakresu ESG, czyli działań firmy w zakresie ochrony środowiska, troski o ludzi i społeczeństwo, a także dbałości o najwyższe standardy ładu korporacyjnego. W związku z tym jeszcze w 2020 roku został rozpisany przetarg na kompleksową wymianę oświetlenia w zakładach Grupy w Inowrocławiu i Janikowie, która wygrała firma Luxon LED. Zaoferowała ona najbardziej korzystne rozwiązanie pod kątem efektywności energetycznej i wzięła na siebie odpowiedzialność za efekt energetyczny i realizację projektu, jako generalny wykonawca.

 

Do końca roku

Cały projekt ma być zrealizowany do końca tego roku, a prace będą odbywać się na czynnym obiekcie nie zakłócając pracy produkcji zakładów. Po zakończeniu projektu spółka CIECH Soda Polska pozyska dodatkowe 2 mln zł z tytułu sprzedaży tzw. białych certyfikatów – świadectw wydawanych przez Urząd Regulacji Energetyki, potwierdzających zwiększenie efektywności energetycznej wynikającej z realizacji przedsięwzięcia.

Wymiana opraw oświetleniowych jest elementem systematycznego zmniejszania, w ujęciu rocznym, ilości energii potrzebnej do funkcjonowania naszych zakładów. Nasze ambitne plany w obszarze dekarbonizacji to także zwiększanie efektywności energetycznej i zmniejszanie dzięki temu globalnych emisji CO2. Wymiana ponad 14 tys. opraw oświetleniowych to tylko jedna z kilkudziesięciu inicjatyw podejmowanych w tym celu przez CIECH – mówi Jarosław Ptaszyński, Prezes Zarządu CIECH Soda Polska.

 

O CIECH Soda Polska

CIECH Soda Polska jest jednym z największych i najważniejszych przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim, zatrudniającym ponad 1000 pracowników. Jak wynika z raportu EY[1], w 2018 roku bezpośrednie, pośrednie i indukowane efekty działalności Grupy CIECH wygenerowały w powiecie inowrocławskim 623 mln zł wartości dodanej, ponad 2500 miejsc pracy i około 23 mln zł dochodów do budżetów samorządowych.

Spółka CIECH Soda Polska jest jedynym w kraju producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej, a także największym producentem soli warzonej. Na rodzinnym rynku jest m.in. właścicielem znanej marki konsumenckiej: Sól Kujawska. W portfolio spółki znajdują się także inne wyroby chemiczne – soda oczyszczona, chlorek wapnia, hopkalit, mieszanki solne, peklosól oraz tabletki solne. W skład CIECH Soda Polska wchodzą dwa zakłady produkcyjne – w Inowrocławiu i Janikowie.

 

[1] „Oddziaływanie Grupy CIECH na polską gospodarkę, ze szczególnym uwzględnieniem sektora przemysłowego”, https://ciechdlagospodarki.pl/#ey1

źródło: inf. prasowa
fot. CIECH
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ