Partner serwisu
07 czerwca 2021

Zakład PolyStyreneLoop będzie prowadził recykling odpadów z rozbiórki polistyrenu i odzyskiwał cenne surowce

Kategoria: Aktualności

Nowy zakład recyklingu w Holandii będzie zajmował się recyklingiem odpadów rozbiórkowych polistyrenu ekspandowanego (EPS), a także przetwarzaniem wycofanego z użycia dodatku.

Zakład PolyStyreneLoop będzie prowadził recykling odpadów z rozbiórki polistyrenu i odzyskiwał cenne surowce

W obiegu zamkniętym

Otwarcie zakładu recyklingu PolyStyreneLoop w Terneuzen w Holandii zaplanowano na 16 czerwca. Zakład został zbudowany w celu potwierdzenia technicznej i ekonomicznej wykonalności rozwiązania recyklingu odpadów EPS na dużą skalę w obiegu zamkniętym.

 

Przekształcić odpady rozbiórkowe

Zakład PolyStyreneLoop będzie zajmował się recyklingiem izolacji EPS przy użyciu fizycznego procesu recyklingu opartego na technologii CreaSolv®. Technologia ta przekształci odpady rozbiórkowe w postaci pianki EPS z izolacji budynków i budowli z Holandii, Niemiec i innych krajów w nowy, wysokiej jakości surowiec. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak cement lub inne pozostałości budowlane, jak również wycofany z użycia dodatek HBCD, zostaną bezpiecznie usunięte, a ponadto będzie można odzyskać cenny brom.

Ten zakład pokazuje, że branża EPS zawsze szuka sposobów na zwiększenie możliwości recyklingu – powiedział Lein Tange, jeden z dyrektorów PolyStyreneLoop. - Celem tego zakładu jest utorowanie drogi do budowy podobnych zakładów recyklingu EPS w pozostałej części Europy.

 

Z dotacją programu LIFE

Wyjątkowa była również struktura prawna zakładu, który skorzystał z dotacji programu LIFE Unii Europejskiej. Został on zbudowany przez PolyStyreneLoop Cooperative, holenderską organizację non-profit, do której należy ponad 70 przedstawicieli przemysłu z całego łańcucha wartości pianki polistyrenowej.

Zakład w Terneuzen będzie dysponował wydajnością recyklingu na poziomie 3300 ton metrycznych odpadów rozbiórkowych w postaci pianki polistyrenowej pochodzących z budynków i budowli rocznie, co potwierdza techniczną, ekonomiczną i środowiskową zasadność nowego procesu recyklingu, w którym pianki polistyrenowe zawierające HBCD mogą zostać w pełni włączone do gospodarki obiegowej, a nie z niej wykluczone.

To duża korzyść, że zakład może zajmować się nie tylko bieżącymi odpadami przeznaczonymi do recyklingu, ale także materiałami przestarzałymi - powiedział Jan Noordegraaf, jeden z dyrektorów zakładu. - Co więcej, możemy to zrobić przy podobnym nakładzie energii jak w przypadku recyklingu mechanicznego, a energia, którą wykorzystujemy, pochodzi wyłącznie z wiatraków.

 

Nieskończony recykling odpadów EPS z budynków i budowli

Zakład PSLoop zademonstruje możliwość nieskończonego recyklingu odpadów EPS z budynków i budowli. W późniejszym czasie będzie również przetwarzać polistyren ekstrudowany, czyli XPS, znany również jako StyrofoamTM.

EPS to lekka pianka składająca się w 98% z powietrza i w 2% z technologii o doskonałych właściwościach ochronnych i termoizolacyjnych. Oprócz zastosowań w budownictwie i przemyśle drogowym jest ona szeroko stosowana w opakowaniach ochronnych o rozmaitych zastosowaniach, od ciężkiego sprzętu AGD po delikatne urządzenia elektroniczne, świeże owoce i warzywa, szczepionki, a nawet w ochronie pszczół.

źródło: PAP MediaRoom/PolyStyreneLoop
fot. PolyStyreneLoop
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ