Partner serwisu
01 czerwca 2021

Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland w Grupie Azoty w Tarnowie

Kategoria: Aktualności

W tarnowskich zakładach Grupy Azoty S.A. odbyły się po raz pierwszy Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland w kategorii technik laboratorium chemicznego.

Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland w Grupie Azoty w Tarnowie

Podczas zawodów obecni byli Wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin; Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Oficjalny Delegat WorldSkills Poland, dr Paweł Poszytek oraz Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., dr Grzegorz Kądzielawski. Zwycięzca dzisiejszych zmagań będzie reprezentować Polskę na zawodach WorldSkills w Szanghaju 2022 roku.

 

Igrzyska olimpijskie zawodów branżowych

WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych, zwane potocznie „igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych”.

W laboratoriach Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A. w Tarnowie, 28 maja, odbył się finał Eliminacji Krajowych WorldSkills Poland 2021 w kategorii technik laboratorium chemicznego. Głównym organizatorem był WorldSkills Poland we współpracy z Grupą Azoty S.A. (Partner). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

6 zawodników w finale

Do finału eliminacji zakwalifikowało się 6 zawodników z całej Polski. Na zawodników czekały 4 moduły praktycznych zadań w laboratorium, rozmowa kwalifikacyjna oraz rozmowa w języku angielskim. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał 6-osobowy skład sędziowski, na którego czele stanęła przedstawicielka Departamentu Korporacyjnego Strategii i Innowacji w Grupie Azoty S.A., Jadwiga Konarska – przewodnicząca jury i ekspert WorldSkills Poland.

 

Debata Kadry przyszłości

W trakcie konkursu odbyła się debata „Kadry przyszłości”, w której wzięli udział przedstawicieli biznesu i nauki: Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Oficjalny Delegat WorldSkills Poland, dr Paweł Poszytek; Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. dr Grzegorz Kądzielawski; dr inż. Anna Kuźniar – Politechnika Rzeszowska, Koordynator konkursów chemicznych dla szkół podstawowych i średnich; dr inż. Paweł Pichniarczyk Dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Jarosław Jurzak – samorządowiec.

 

Medale

Konkurs zakończyła ceremonia wręczenia medali i symbolicznego biletu do Szanghaju, która odbyła się w hali półtechnik w CBR Grupy Azoty.

- Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w dzisiejszym  wydarzeniu – podkreśla Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, wicepremier Jarosław Gowin. – Eliminacje WorldSkills Poland 2021 to kolejny krok w promocji nowoczesnego kształcenia branżowego i ogromna szansa dla uczniów i studentów w rozwoju praktycznych umiejętności, tak potrzebnych w życiu zawodowym. Dla wielu będzie to pierwsza w życiu okazja, aby sprawdzić swoje kompetencje w warunkach zbliżonych do przyszłego miejsca pracy. Całą inicjatywę oceniam bardzo wysoko, bo spełnia istotną rolę w synergii między przedsiębiorcami a światem nauki i szeroko rozumianą edukacją – dodał wicepremier Gowin.

- Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland w Tarnowie to pierwszy etap budowania kadry, która będzie miała zaszczyt reprezentować Polskę i walczyć o medale na międzynarodowym konkursie WorldSkills Szanghaj 2022. Już 2 czerwca odbędą się w Lublinie eliminacje w 5 konkurencjach tzw. zawodów przyszłości, a w listopadzie odbędą się pierwsze w historii zawody SkillsPoland, które będą odbywać się aż 12 kategoriach – informuje dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Oficjalny Delegat WorldSkills Poland.

- W Grupie Azoty od lat realizujemy długofalową strategię, której celem jest wsparcie szkolnictwa branżowego poprzez staże, klasy patronackie, czy programy ambasadorskie. Dzisiejsze eliminacje WorldSkills Poland w konkurencji technik laboratorium chemicznego w Tarnowie to kolejny szczebel zaangażowania naszej spółki w proces tworzenia kadr przyszłości oraz promocji polskiej myśli szkoleniowej na arenie międzynarodowej – dodaje Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc

–  Współpraca z WordSkills Poland potwierdza, że jako Grupa Azoty aktywnie działamy w kierunku promocji kształcenia branżowego na najwyższym, światowym poziomie. Takie projekty są dla nas inwestycją w przyszłość, ponieważ znaczna część absolwentów szkół branżowych, jak również uczestników konkursów, których jesteśmy Partnerem, na późniejszym etapie zostaje pracownikami Grupy Azoty – wskazuje Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. dr Grzegorz Kądzielawski

 

Największy na świecie

WorldSkills to największy na świecie konkurs umiejętności zawodowych. Za ich przebieg odpowiada światowa organizacja promująca umiejętności zawodowe. Organizowanym przez WorldSkills konkursom towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkurs WorldSkills obywa się naprzemiennie co 2 lata z EuroSkills (odpowiednik konkursu WS na Europę). Udział w konkursach biorą najlepsi młodzi przedstawiciele każdej z branży. Konkursy EuroSkills i WorldSkills odbywają się w sześciu obszarach zawodowych, zawodnicy przez odpowiednio 3 i 4 dni rywalizują w ponad 60 konkurencjach Przedsięwzięcie to ma znaczący wpływ na sektor przemysłu i usług, działania rządów w obszarze szkolnictwa zawodowego i liczne przedsięwzięcia edukacyjne – budując globalną platformę umiejętności.

źródło: inf. prasowa
fot. Grupa Azoty
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ