Partner serwisu
25 kwietnia 2014

Gdańska rafineria 6 lat bez remontu

Kategoria: Z życia branży

Grupa LOTOS jako pierwsza w Polsce wprowadza system zarządzania ryzykiem eksploatacji urządzeń ciśnieniowych w  swojej rafinerii. Po wprowadzeniu systemu, okres ciągłej pracy rafinerii może wydłużyć się nawet do 6 lat.

Gdańska rafineria 6 lat bez remontu

Porozumienie w tej sprawie Grupa LOTOS podpisała z Urzędem Dozoru Technicznego. Dzięki wprowadzeniu systemu planowania inspekcji w oparciu o analizę ryzyka zmieni się podejście do przeglądów urządzeń ciśnieniowych (rurociągów i aparatów) i w konsekwencji obniżą się koszty działania rafinerii i prowadzenia remontów. Analiza ryzyka eksploatacji poszczególnych urządzeń spowoduje wzrost bezpieczeństwa technicznego instalacji.

Najważniejszym oczekiwanym efektem wdrożenia metody RBI będzie możliwość przedłużenia okresu ciągłej pracy rafinerii, czyli okresu międzyremontowego,  z 4 do 5-6 lat. To przełoży się przede wszystkim na większe możliwości produkcyjne rafinerii i tym samym na wynik spółki.  

LOTOS, dzięki nowym rozwiązaniom, zamierza obniżyć koszty produkcji. Przede wszystkim dzięki wydłużeniu okresu między postojami remontowymi, ale także dzięki zmniejszeniu ilości kosztownych badań diagnostycznych i inspekcji dozorowych. Spółka wzmocni również kluczowy dla jej działania  poziom bezpieczeństwa i niezawodności  pracy instalacji. To  oznacza w praktyce jeszcze mniej, i tak wyjątkowo rzadkich w gdańskiej rafinerii, awarii oraz remontów. 

–Dążymy do tego, żeby jeszcze poprawić wszystkie parametry techniczne i ekonomiczne pracy rafinerii. Stale szukamy nowych i skutecznych rozwiązań. Dlatego wdrożenie tego systemu w LOTOSIE jest istotnym krokiem w tym kierunku – podkreślił Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. – Zależy nam, żeby jak najwięcej wycisnąć z każdej kropli przerabianej ropy naftowej i budować swoje miejsce w gronie najlepszych na świecie rafinerii, również pod względem niezawodności, bezpieczeństwa i technicznej doskonałości.

W 2015 roku system planowania inspekcji w oparciu o analizę ryzyka  powinien być wdrożony na wszystkich instalacjach produkcyjnych i pomocniczych gdańskiej rafinerii.  Pilotażowe wdrażanie tego systemu w LOTOSIE zrealizowano już z sukcesem w 2011 r. na instalacji reformingu benzyn - we współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego, pod którego nadzorem znajdują się rafineryjne aparaty i rurociągi. Urząd ten wyznacza okres bezpiecznej pracy urządzeń i wydaje zgodę na dłuższą, nieprzerwaną pracę rafinerii.

Koszt wdrożenia i funkcjonowania metody analizy ryzyka w gdańskiej rafinerii to ok. 0,8 mln zł rocznie. Korzyści  ekonomiczne i organizacyjne będą wielokrotnie większe. Wymownym przykładem oszczędności jest jej wykorzystanie w zarządzaniu rurociągami. To rozwiązanie  pozwoliło podczas postoju remontowego rafinerii  w 2013 r. zmniejszyć ilość i zakres czynności  i obniżyć czterokrotnie koszt prób ciśnieniowych i rewizji rurociągów. 

Źródło: Grupa LOTOS S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ