Partner serwisu
27 kwietnia 2021

Budowa nowej linii nawozowej na półmetku

Kategoria: Aktualności

ANWIL, należący do Grupy ORLEN, zrealizował już w połowie budowę nowej linii nawozowej. To najważniejsza inwestycja spółki, która umożliwi jej zwiększenie zdolności produkcyjnych o blisko 50 procent.

Budowa nowej linii nawozowej na półmetku

Nowoczesna trzecia linia

Konsekwentnie budujemy wartość Grupy ORLEN w obszarze petrochemii. Realizujemy kluczową dla ANWILU inwestycję zgodnie z harmonogramem. Nowoczesna, trzecia linia nawozowa ma strategiczne znaczenie, ponieważ zwiększy konkurencyjność firmy wobec producentów zagranicznych. Korzyści z niej odniesie nie tylko ANWIL i Grupa ORLEN, ale przede wszystkim polscy rolnicy. Po zakończeniu projektu, co nastąpi w 2022 roku, zapewnimy im dostęp do zwiększonego wolumenu produktów spełniających najwyższe światowe standardy - mówi Agnieszka Żyro, Prezes Zarządu ANWIL.

 

Instalacja kwasu azotowego i neutralizacji oraz instalacja granulacji

W ramach budowy trzeciej linii nawozowej powstaje nowoczesny kompleks, który będzie składał się z instalacji kwasu azotowego i neutralizacji oraz instalacji granulacji. Projekt zakłada także stworzenie nowoczesnej infrastruktury pomocniczej - zarówno podziemnej, jak i naziemnej, która będzie służyła do obsługi nowych instalacji. Inwestycja wymaga także nakładów w obszarze logistyki - wyprodukowane nawozy muszą być odpowiednio składowane i wyekspediowane, dlatego budowany jest magazyn produktu gotowego oraz elementy służące do ich pakowania, czyli węzeł big-bag’owni i paletyzacji.


Budowa rurociągów

Powstająca instalacja kwasu jest już wyposażona we wszystkie kluczowe urządzenia służące do produkcji kwasu azotowego, obecnie trwa etap budowy rurociągów. Z kolei na instalacji granulacji zamontowano najważniejszy element, czyli bęben granulacyjny. Pozostałe elementy są na etapie dostaw i montażu, co oznacza, że wkrótce także instalacja granulacji będzie na wysokim poziomie zaawansowania prac.


Cztery nowe produkty nawozowe

Inwestycja ANWILU wpisuje się w rozwój segmentu petrochemicznego Grupy ORLEN. Ma także znaczenie dla gospodarczego rozwoju regionu oraz branży rolniczej. Z jednej strony umożliwi zwiększenie zdolności produkcyjnych ANWILU o prawie 50 procent: z 966 tys. ton do 1 461 tys. ton, co przełoży się na realizację celów biznesowych spółki i utworzenie nowych miejsc pracy. Z drugiej strony pozwoli zaoferować rolnikom cztery nowe produkty nawozowe: saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

źródło: inf. prasowa
fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ