Partner serwisu
12 kwietnia 2021

Przemysł chemiczny na falach COVID-19 w 2020 r.

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Decydujący wpływ na sytuację gospodarczą w 2020 r. w polsce i na świecie miała pandemia cOVid-19. Dla przemysłu chemicznego był to, podobnie jak dla innych branż przemysłowych, trudny rok. Można jednak stwierdzić, że polski przemysł chemiczny poradził sobie całkiem nieźle, zarówno w odniesieniu do polskiego przetwórstwa przemysłowego ogółem, jak i w porównaniu do sektora chemicznego w UE. Należy jednak podkreślić, że czynnikiem decydującym o sytuacji producentów chemicznych był ich profil produkcji.

Przemysł chemiczny na falach COVID-19 w 2020 r.

Tło gospodarcze polskiej chemii w 2020 r.

Po trudnym I i II kwartale 2020 roku (tzw. pierwsza fala pandemii COVID-19), w drugiej połowie 2020 r. widoczne było stopniowe odmrażanie gospodarki. PKB w III kwartale roku rósł o 7,7%1 z kwartału na kwartał, chociaż nadal pozostawał na poziomie o 2% niższym niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku (roczny spadek PKB w poprzednim, II kwartale 2020 r.był czterokrotnie większy, sięgając 8%). W znacznym stopniu niewiadomą pozostają jednak skutki drugiej fali pandemii w IV kwartale 2020 r. Co prawda GUS nie opublikował jeszcze danych z ostatnich miesięcy roku, ale ze wstępnych informacji wynika, że w IV kwartale obserwowano ponowne pogorszenie koniunktury.

Klimat koniunktury w chemii na tle przetwórstwa przemysłowego w polsce w 2020 r.

Ogólny klimat koniunktury w polskim przetwórstwie przemysłowym w 2020 r. na skutek wpływu pandemii na gospodarkę generalnie oceniany był niekorzystnie. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury od marca do grudnia 2020 r. utrzymywał się na poziomie ujemnym. Szczególnie niski poziom wskaźnika (minimum w skali roku) obserwowano w kwietniu i maju 2020 r. (wpływ tzw. pierwszej fali pandemii). Kolejne spadki wskaźnika widoczne były w listopadzie i grudniu (tzw. druga fala pandemii).Na tym tle stosunkowo pozytywnie kształtował się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle chemicznym, który od czerwca utrzymywał się na dodatnim poziomie, a we wszystkich miesiącach pozostawał na poziomie wyższym niż w przetwórstwie przemysłowym ogółem.

 

Czytaj cały artykuł w czasopiśmie "Chemia Przemysłowa" nr 1/2021.

źródło: Lech Winiowski instytut Organizacji „inOrG” sp. z o.o.
fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ