Partner serwisu
14 kwietnia 2014

KGHM otworzy kopalnie molibdenu

Kategoria: Z życia branży

KGHM zakończył przygotowanie odkrywki i udostępnianie chilijskiego złoża miedzi i molibdenu w kopalni Sierra Gorda. Łączny postęp prac przy realizacji projektu wynosi ponad 91%.

KGHM otworzy kopalnie molibdenu

Podczas procesu zdejmowania nadkładu usunięto łącznie 192 mln ton materiału, w skład którego wchodziła ruda siarczkowa, ruda tlenkowa oraz skała płona. W wyniku prac zeskładowano 710 tys. ton rudy siarczkowej oraz 33 mln ton rudy tlenkowej (ruda tlenkowa może zostać potencjalnie wykorzystana w przyszłości). Po rozpoczęciu produkcji projekt będzie przerabiał 110 tys. ton rudy dziennie, produkując 120 000 tys. ton miedzi rocznie. Ponadto kopalnia będzie jednym z największych na świecie producentów molibdenu, z produkcją na poziomie 50 mln funtów rocznie w ciągu pierwszych lat działalności.

– Spodziewamy się rozpoczęcia produkcji w kopalni Sierra Gorda w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Po technicznym otwarciu kopalni nastąpi okres jej rozruchu, który trwać będzie w drugiej połowie 2014 roku – powiedział Jarosław Romanowski, I wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Dla KGHM uruchomienie produkcji w Sierra Gorda będzie ważnym kamieniem milowym. Mimo obserwowanej zmienności notowań miedzi, jesteśmy optymistami jeśli chodzi o długofalowe fundamenty tego rynku. Naszym zdaniem w nadchodzących latach konsumpcja miedzi w krajach rozwiniętych utrzyma tempo wzrostu z ostatnich lat, a Chiny pozostaną jednym z motorów przyrostu popytu na czerwony metal. Jednocześnie malejące wydatki inwestycyjne w kolejnych latach mogą być niewystarczające do zaspokojenia popytu na metale w dłuższym terminie. To oznacza, że Sierra Gorda będzie w przyszłości ważnym ogniwem dla zapewnienia podaży na globalny popyt na miedź.

 W przygotowaniu odkrywki uczestniczyło ponad 900 wyspecjalizowanych operatorów i członków ekipy technicznej, a także 600 pracowników kontraktowych. Łącznie przepracowali oni ponad 3,3 mln roboczogodzin. W trwające nadal prace nad budową zakładu przeróbczego i infrastruktury towarzyszącej, niezbędnej do rozpoczęcia produkcji, zaangażowanych jest ponad 7 tys. pracowników.

– W Sierra Gorda mamy jasno zdefiniowaną kulturę bezpieczeństwa pracy. Realizując ten projekt, udaje się nam osiągnąć niemal zerowy współczynnik odnotowanych zdarzeń – powiedział Maciej Ściążko, Dyrektor Generalny projektu Sierra Gorda. – Sukces ten jest możliwy dzięki kluczowym wartościom Grupy KGHM: zero szkód, nastawienie na pracę zespołową, ukierunkowane na wyniki i odważne zarządzanie.

Projekt Sierra Gorda
Projekt zlokalizowany jest na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Wydobycie miedzi, molibdenu i złota będzie się tu odbywać metodą odkrywkową. Dalsza obróbka obejmować będzie kruszenie, mielenie, flotację oraz osuszanie w celu uzyskania koncentratów miedzi oraz molibdenu. Kopalnia będzie działać w oparciu o nieodsalaną wodę morską, pochodzącą z systemów chłodzenia elektrowni cieplnej, zlokalizowanej u wybrzeży miasta Mejillones. Woda będzie tłoczona do kopalni i zakładów Sierra Gorda rurociągiem o długości 142,6 km, którego budowa została ukończona w marcu 2014 roku.

 

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ