Partner serwisu
08 lutego 2021

Zastosowanie absorpcyjnych agregatów wody lodowej JCI-York do wykorzystania ciepła odpadowego w przemyśle chemicznym

Kategoria: Aktualności

Firma Johnson Controls International jest czołowym światowym dostawcą sprzętu w zakresie HVAC. Posiadamy w ofercie pełen zakres agregatów wody lodowej o sprawnościach przewyższających wymogi najnowszych norm Unii Europejskiej.

Zastosowanie absorpcyjnych agregatów wody lodowej JCI-York do wykorzystania ciepła odpadowego w przemyśle chemicznym

Absorbcyjne agregaty wody lodowej

Od lat naszą specjalnością są absorpcyjne agregaty wody lodowej, które w najnowszej generacji umożliwiają wykorzystanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego na poziomie +55oC, oraz są przystosowane do chłodzenia czystej wody do temperatury +1oC.

Te dwie cechy całkowicie zrewolucjonizowały rynek urządzeń absorpcyjnych. Do tej pory za dolną granicę opłacalności wytwarzania chłodu z ciepła uznawano 80oC. Obniżenie tej granicy o 25oC otwiera w różnych dziedzinach przemysłu możliwość wykorzystania ogromnych ilości ciepła uznawanego za całkowicie odpadowe i często usuwanego do otoczenia. Wykorzystanie tego ciepła do produkcji chłodu procesowego, lub klimatyzacji umożliwia duże oszczędności energii elektrycznej i będzie prowadziło do podniesienia efektywności energetycznej wielu procesów technologicznych.

 

Bez instalacji glikolowych

Z kolei możliwość chłodzenia czystej wody do temperatury +1oC zmniejsza opory przepływu i pobór energii elektrycznej pomp, uwalnia także inwestora od konieczności stosowania kłopotliwych w utrzymaniu i szkodliwych dla ekologii instalacji glikolowych. Woda o tak niskiej temperaturze wykorzystywana może być w różnych procesach technologicznych, także do osuszania powietrza. Niska temperatura końcowa i duże delty temperatur, jakie możemy uzyskać, umożliwiają przesyłanie chłodu w rurociągach na duże odległości.
W zakładach przemysłowych posiadających generatory prądotwórcze powszechne jest wykorzystanie do celów grzewczych w zimie ciepła odpadowego powstającego przy produkcji energii elektrycznej. Przyjmując za 100% energię zużytego gazu, wyprodukowana energia elektryczna to ok. 32%, ok. 54% to ciepło możliwe do wykorzystania w zimie w procesie kogeneracji a ok.14% to straty usuwane do atmosfery. Absorpcyjne agregaty wody lodowej JCI-York zastosowane w instalacjach trigeneracyjnyvh pozwalają w lato na wytworzenie ok. 38% chłodu z ciepła, na które w czasie wysokich temperatur zewnętrznych nie ma zapotrzebowania.


Ciepło odpadowe ponownie do grzania

Jedną z nowości na rynku światowym są absorpcyjne pompy ciepła umożliwiające taką zmianę parametrów ciepła odpadowego, aby można było wykorzystać je ponownie do grzania. Firma JCI_York produkuje dwa rodzaje urządzeń tego typu pokazane na schematach.


Absorpcyjna pompa ciepła typ 1 pobiera ciepło z dolnego źródła niskotemperaturowego i wykorzystując wysokotemperaturowe ciepło napędowe (gorąca woda, para, lub palnik gazowy), uzyskuje parametry końcowe na poziomie do 95oC. Osiągnięta sprawność wynosi ok. 1.7, co znacznie przewyższa sprawność klasycznych kotłów zawsze zbliżoną do wartości 1.

Absorpcyjna pompa ciepła typ 2 pobiera ciepło średnio temperaturowe i w części tego ciepła następuje wzrost temperatury, a w części spadek.

 

Gdzie można zastosować to rozwiązanie?

Możliwość wykorzystania jednego lub drugiego typu pompy ciepła zależy od parametrów ciepła odpadowego dostępnego w zakładzie, oraz wymagań w stosunku do ciepła na wyjściu z urządzenia.

Wszędzie tam, gdzie zakłady posiadają piece gazowe, istnieje możliwość odbioru odpadowego ciepła ze spalin i wykorzystania do produkcji chłodu w chillerze absorpcyjnym, lub produkcji ciepła w absorpcyjnej pompie ciepła.

Zaawansowana technologia absorpcji w zakresie chillerów i pomp ciepła, gwarantuje wysoką stabilność i niezawodność pracy układu, co jest bardzo ważne przy zastosowaniu w procesach produkcyjnych.

 

Kontakt:
tel. +48 512 615 617
e-mail: bartlomiej.szymanski@jci.com

 

opracowanie Jaroslaw Mirkowicz Menadżer ds. wsparcia technicznego sprzedaży HVAC Polska

artykuł sponsorowany

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ