Partner serwisu
05 lutego 2021

Cyfrowa inteligencja branży chemicznej

Kategoria: Aktualności

Postęp technologiczny narzuca tempo zmian wszystkim procesom przemysłowym. Sektor chemiczny skupia ich największą liczbę, odgrywając wiodącą rolę w dostarczaniu usług oraz produktów dla innych branż.

Cyfrowa inteligencja branży chemicznej

Postęp w biotechnologii i produkcji chemicznej powoduje gruntowne zmiany w przemyśle. Proces zmian nakłada się na stosunkowo nowe trendy, związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na efektywne gospodarowanie zasobami i ochroną środowiska, wywierające ogromny wpływ na decyzje klientów. Przemysł chemiczny stawia dziś czoła poważnym wyzwaniom, które nie omijają żadnych przedsiębiorstw, bez względu na to, czy zajmują się specjalistyczną produkcją czy sprzedażą towaru.

 

Gromadzenie ogromnych ilości danych

Nie jest przypadkiem wynik badania, przeprowadzonego przed kilkoma miesiącami przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego wśród swoich członków – niemal 80% przedsiębiorstw wdrożyło w ciągu ostatnich 5 lat nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Dzięki zaawansowanym aplikacjom i algorytmom firmy z branży chemicznej są w stanie zgromadzić ogromne ilości danych, których odpowiednie wykorzystanie pozwala usprawnić procesy operacyjne i tworzyć nowe modele biznesowe.

 

Uczenie maszynowe

Kluczowym filarem rozwoju sztucznej inteligencji w branży chemicznej jest uczenie maszynowe. Dzięki niemu analizowane są duże ilości danych w celu rozpoznania wzorców i relacji, które można wykorzystać do opracowania modeli predykcyjnych. Monitorowanie procesów w inteligentnej fabryce przyszłości daje wiedzę na temat norm produkcyjnych i tego, co od nich odbiega. Są to np. kapsułki do kawy, przemieszczające się na taśmie produkcyjnej, ich dokładny wygląd i ułożenie. Dysponując wielowymiarowymi danymi algorytm sztucznej inteligencji pomaga wykrywać anomalie i wychwycić kapsułkę, która jest wadliwa lub sklejona z inną, aby nie przedostały się do dalszego etapu produkcji. Wspiera tym samym pracę człowieka w żmudnych czynnościach, które wymagają sokolego oka.

 

Współpraca człowieka i technologii cyfrowych

Automatyzacja procesów zachodzących w fabrykach poprawia wydajność maszyn przemysłowych, jednak aby przyczyniła się do sukcesu firmy, musi zajść zmiana kulturowa na poziomie organizacji, która uwzględniać będzie współpracę człowieka i technologii cyfrowych. Sprawdza się tu powoływanie specjalnych zespołów, których zadaniem jest opracowanie rozwiązań usprawniających działanie firmy. Jako przykład mogą posłużyć inicjatywy w firmach farmaceutycznych, w których pracownicy poszukują sposobów, jak technologie cyfrowe mogą usprawnić czy zautomatyzować ich pracę. Wymaga to z jednej strony otworzenia się na oddolne inicjatywy, z drugiej zaś stworzenia na tyle interdyscyplinarnego zespołu, aby był on w stanie wymyślić, opracować i przetestować dane udogodnienie.

 

Poprawa konkurencyjności

Sztuczna inteligencja w sektorze chemicznym prowadzi do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw i pozwala im na optymalizację wykorzystania zasobów. Przekłada się także na potrzebę poszerzania kwalifikacji i kreowania nowych miejsc pracy dla osób o specjalistycznych kompetencjach. Im bardziej zaawansowane i złożone są procesy napędzające cyfrową transformację, tym bardziej niezbędni stają się wykwalifikowani ludzie, którzy zajmują się programowaniem i obsługą maszyn oraz zarządzają procesami.

 

Tomasz Kozar
Cloud Technology Strategist, Microsoft Polska

artykuł sponsorowany

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ