Partner serwisu
03 kwietnia 2014

Rozbudowa magazynu gazu w Polsce

Kategoria: Z życia branży

Zdolność magazynowania Polski wzrośnie w tym roku do 2,9 mld m3 gazu. To efekt rozbudowy m.in. magazynu Husów na Podkarpaciu.

Rozbudowa magazynu gazu w Polsce

Zwiększanie zdolności magazynowych gazu ziemnego jest obok budowy terminalu LNG w Świnoujściu, terminalu naftowego w Gdańsku, rozbudowy połączeń sieci gazowych między państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz eksploatacji krajowych złóż gazu konwencjonalnego i łupkowego, ważnym elementem w umacnianiu polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

– Rozbudowa magazynu w Husowie, który dzięki unijnym funduszom powiększy się z 350 do 500 mln m3 jest elementem programu zwiększania pojemności podziemnych magazynów gazu. W tym roku osiągniemy zdolność magazynowania 2,9 mld m3 gazu. To wzrost o ponad 1 mld m3 od 2007 r. – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

W tym roku zakończy się również rozbudowa o ponad 600 mln m3 magazynu gazu w Wierzchowicach na Dolnym Śląsku. W kolejnych latach wzrośnie pojemność magazynów gazu w Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem i Brzeźnicy w Południowo-Wschodniej Polsce. Powstanie również nowy magazyn w Kosakowie koło Gdańska.

Koszt rozbudowy podziemnego magazynu gazu w Husowie wyniesie ok. 83 mln zł, z czego 38 mln zł to dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

 

Źródło: MSP

fot.:Polskie LNG

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ