Partner serwisu
26 stycznia 2021

70. operacja STS na Bałtyku

Kategoria: Aktualności

W  ostatni weekend na złożu B8 na Bałtyku odbyła się 70. i pierwsza w tym roku operacja przeładunku ropy na morzu pomiędzy zbiornikowcami, zwana operacją STS  („ship to ship”).  W ciągu 16 godzin przepompowano prawie 19 tys. m³ surowca.

70. operacja STS na Bałtyku

4 statki

Ropa wydobyta ze złoża B8 i magazynowana w tankowcu APATYTH została przepompowana na statek armatora norweskiego SONGA JADE, którym popłynęła do Naftoportu na rozładunek do zbiorników Grupy LOTOS S.A. W operacji wzięły udział 4 statki – wspomniane 2 zbiornikowce, statek ahts BAZALT,  który stabilizował tankowce i trzymał je na holu oraz statek asystujący KAMBR, który również zapewniał osłonę przeciwrozlewową.

Warunki pogodowe

Operacje STS wymagają dobrych warunków pogodowych, o co szczególnie trudno w okresie jesienno-zimowym, ze względu na często występujące silne wiatry a także sztormy. W czasie takiego przeładunku prędkość wiatru nie może przekraczać 10 m/sek., a wysokość fali 2 m, zaś widzialność musi wynosić co najmniej 1 milę morską.

Przeładunek ship to ship

Operacje STS wykonuje się w LOTOS Petrobaltic S.A. od 2014 roku. Wcześniej każde odpięcie tankowca po jego napełnieniu a następnie transport ropy do portu wiązało się ze wstrzymaniem produkcji na złożu prawie na dwie doby. Przeładunek „ship to ship” nie tylko nie wstrzymuje wydobycia. Unika się dzięki niemu także spadku wydajności i trudnego  procesu ponownego rozruchu złoża.

 

źródło: inf. prasowa
fot. Grupa LOTOS
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ