Partner serwisu
02 kwietnia 2014

Grupa Azoty wyda 500 mln złotych na inwestycje

Kategoria: Z życia branży

Grupa Azoty S.A. rozpoczyna realizację inwestycji w segmencie tworzyw i nawozów – powstanie Wytwórnia Poliamidu 6 i Instalacja Granulacji Mechanicznej II.

Grupa Azoty wyda 500 mln złotych na inwestycje

Łączny budżet na inwestycje, które zostaną oddane do 2016 roku to około 460 mln zł. Spółka posiada już wszystkie wymagane zgody korporacyjne do prowadzenia tych procesów.

Wytwórnia Poliamidu 6 o zdolności produkcyjnej 80 tys. ton/rok i budżecie do 320 mln będzie realizowana ze środków własnych oraz kredytu bankowego. Decyzja o jej realizacji jest konsekwencją konsolidacji mocy produkcyjnych kaprolaktamu w Grupie Azoty i będzie stanowić odpowiedź na skokową zmianę, jaka nastąpiła w ostatnim czasie na rynku tego produktu w świecie.

– Wybraliśmy taką drogę rozwoju, która katalizowana jest sytuacją na rynku kaprolaktamu na Dalekim Wschodzie. Mając w pełni zintegrowany segment puławsko-tarnowski, chcieliśmy tą inwestycją osiągnąć nasze cele rynkowe – czyli zwiększenie sprzedaży Poliamidu 6, zbilansowanie się całkowicie w układzie kaprolaktam-poliamid, a przede wszystkim maksymalizację wartości w segmencie tworzyw – mówił Witold Szczypiński, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Azoty S.A.

Inwestycja realizowana w Tarnowie jest inwestycją korporacyjną warunkową – warunkiem rozpoczęcia jest ulokowanie jej w strefie ekonomicznej. – W ciągu najbliższych dwóch miesięcy powinna być podjęta decyzja na poziomie rządu o rozszerzeniu krakowskiej strefy ekonomicznej – dodał Wiceprezes Szczypiński.

Kolejnym zadaniem jest instalacja Granulacji Mechanicznej II, której celem będzie optymalizacja asortymentu nawozów oraz dalsze podwyższenie wartości produkowanego siarczanu amonu. Zadanie to wycenione jest na kwotę 141 mln zł. Projekt jest kontynuacją działań związanych z obroną pozycji konkurencyjnej firmy na rynku saletrzaku.

- Jest to druga wytwórnia granulacji mechanicznej, która całkowicie unowocześni portfel produktowy Tranowa. Tarnowski zakład w Grupie będzie przede wszystkim producentem nawozów z siarką szytych na miarę klienta – powiedział wiceprezes Witold Szczypiński.

Nowe instalacje zapewnią zatrudnienie 110 pracownikom.

 

fot. BMP'

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ