Partner serwisu
07 stycznia 2021

W Gdańsku ruszyła Pralnia Społecznie Odpowiedzialna

Kategoria: Aktualności

Z początkiem grudnia w Gdańsku przy ul. Równej 14 działalność rozpocznie pralnia dla potrzebujących, w której swoje ubrania, koce czy okrycia będą mogły uprać osoby w kryzysie bezdomności. Pierwsza Pralnia Społecznie Odpowiedzialna, bo tak nazywa się nowo utworzone miejsce, miesięcznie obejmie opieką około 1000 osób. Inicjatorem działalności pralni jest marka Persil, która uruchomiła projekt razem z partnerami społecznymi: Towarzystwem im. św. Brata Alberta oraz Fundacją Społecznie Bezpieczni. Koordynacją ośrodka zajmują się obie organizacje społeczne, zaś marka zakupiła cały niezbędny sprzęt oraz przekazała roczny zapas środków piorących.

W Gdańsku ruszyła Pralnia Społecznie Odpowiedzialna

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii jest jeszcze większa niż zwykle dbałość o higienę. Noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, częste pranie ubrań – działania proste i oczywiste. A jednak nie wszyscy mają na nie szansę. Jedną z grup najbardziej narażonych na ryzyko braku ochrony przed wirusem są osoby w kryzysie bezdomności. Takich osób jest dziś w Polsce blisko 36 tysięcy1. Okres pandemii, w połączeniu z nadchodzącą zimą, to dla nich czas szczególnie trudny. Jak można pomóc? Istota wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności polega na tym, by obok bieżącej opieki czy miejsca do spania oferować im szansę powrotu do normalnego życia – przywracać rytm funkcjonowania, umożliwiać podjęcie pracy. A w tym procesie czystość jest ważnym warunkiem i jednocześnie bywa ogromną barierą. Dlatego marka Persil zaprosiła do współpracy dwóch społecznych partnerów i razem z nimi stworzyła mechanizm, który pomoże systemowo rozwiązać problem. W ten sposób powstała pralnia dostosowana do świadczenia usług nie tylko osobom potrzebującym, żyjącym na co dzień na ulicy, ale także kilkuset podopiecznym schronisk i noclegowni. Uprane bezpłatnie czyste ubrania pomogą chronić się przed wirusem, ale także lepiej funkcjonować w przestrzeni społecznej, dając szansę na znalezienie pracy.

Mechanizm – powołanie i działalność Pralni Społecznie Odpowiedzialnej

Pralnia Społecznie Odpowiedzialna rusza z początkiem grudnia w Gdańsku. Pomieszczenia pralni mieszczą się w budynku przy ul. Równej 14 na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn. Schronisko prowadzone jest przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie, które udostępniło budynek, a przedsięwzięcie będzie na co dzień zarządzane przez Fundację Społecznie Bezpieczni, na zasadach ekonomii społecznej. W pralni zatrudnienie znajdą osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Pralnia będzie działać w podziale na dwie strefy. Część główna, zamknięta dla ruchu zewnętrznego, będzie służyć wewnętrznym potrzebom placówek Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta działającym w Trójmieście, oferując im pranie koców, pościeli, poduszek, obrusów, etc. Druga część będzie otwarta i dostępna na rzecz codziennego prania rzeczy osobistych osób potrzebujących.

Społeczni partnerzy akcji planują także wyjście na zewnątrz do osób, które nie mają możliwości lub nie chcą przyjechać do pralni, a nie mają na co dzień możliwości wyprania swoich rzeczy (m.in. osoby mieszkające na co dzień na ulicy) - planowana jest współpraca z jedną z komercyjnych pralni na zasadzie wykupienia bonów i rozdania ich potrzebującym przez streetworkerów.

Powstanie pralni jest efektem porozumienia pomiędzy inicjatorem, marką Persil, należącą do firmy Henkel, a dwiema organizacjami społecznymi, specjalizującymi się w opiece nad osobami w kryzysie bezdomności. Marka Persil sfinansowała wyposażenie lokalizacji w sprzęt potrzebny do prania na skalę przemysłową – pralnice, suszarki, magiel. Przekazała także partnerom pozarządowym półtorej tony środków piorących. Wystarczy ich na rok pracy pralni, część zapasu trafi także do pozostałych trójmiejskich placówek Towarzystwa i mieszkań wspomaganych.

źródło: Henkel
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ