Są w światowej czołówce badań i europejskiego kształcenia dla inżynierii naftowej i biorafinerii!
Politechnika Krakowska zdobyła światowe uznanie dla swoich badań i kształcenia w obszarze rafinacji ekologicznej. Uczelnia znalazła się w światowej czołówce QS World University Rankings by Subject 2025 w dziedzinie inżynierii naftowej (miejsca 101-150). Kluczowa dla tej wysokiej pozycji była m.in. liczba cytowań autorów Politechniki w międzynarodowych publikacjach naukowych. Uczeni, zaangażowani na PK w badania nad biopaliwami i technologiami biorafineryjnymi, tworzą też kadrę dydaktyczną dla unikatowych w Europie studiów „Bioref - European Master in Biorefinery”. Politechnika Krakowska prowadzi je w partnerstwie z trzema innymi europejskimi uczelniami.

W tegorocznej edycji QS World University Rankings by Subject 2025 ocenie poddano 18 300 indywidualnych programów studiów oferowanych przez ponad 1700 uniwersytetów w 100 lokalizacjach na całym świecie, w 55 dyscyplinach akademickich. – Do rankingu po raz pierwszy zakwalifikował się program Petroleum Engineering (Bioref) Politechniki Krakowskiej plasując się na miejscu #101-150. Nasza uczelnia jest notowana również w obszarach: Materials Science (#351-400/1700), Mechanical Engineering (#501-575/1700), Computer Science (#701-750/1700) oraz w szeroko pojętej dyscyplinie (tzw. broad subject area) Engineering & Technology (#451-500/1700) – mówi Katarzyna Baron-Lisiakiewicz, kierownik działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Krakowskiej.
Sztuczna inteligencja w poszukiwaniu innowacyjnych biopaliw
Prowadzone na Politechnice Krakowskiej badania nad ekologiczną rafinacją i technologiami biorafineryjnymi wnoszą cenny wkład do światowej nauki i gospodarki. Przyczyniają się do rozwoju zrównoważonych źródeł energii, ograniczających emisję CO₂ oraz zużycie nieodnawialnych surowców, promują gospodarkę o obiegu zamkniętym i moga się przyczynić do zwiększenia konkurencyjność przedsiębiorstw państw na rynku globalnym. Dzięki opracowywanym na PK innowacyjnym metodom, takim jak np. modelowanie katalizatorów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, możliwe będzie zwiększenie efektywności przemysłu chemicznego i paliwowego przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.
Prace badawcze w obszarze działania biorafinerii i inżynierii naftowej na Politechnice Krakowskiej odbywają się m.in. w Zespole Projektowania Katalizatorów i Biopaliw Alternatywnych oraz w Laboratorium Paliw Alternatywnych im. Elżbiety Skrzyńskiej-Ćwiąkalskiej. Prowadzone się tam m.in. zaawansowane badania nad waloryzacją biomasy, które mają na celu pozyskiwanie biopaliw, cennych związków chemicznych i energii. – Badania te są kluczowe dla rozwijania zrównoważonych technologii energetycznych – zaznacza dr hab. inż. Izabela Czekaj, prof. PK z Katedry Chemii i Technologii Organicznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, kierownik zespołu projektowania katalizatorów i biopaliw alternatywnych (na zdjęciu).
Naukowcy Politechniki Krakowskiej zajmują się też nowoczesnymi technologiami bezwęglowymi i produkcją zielonych biopaliw, które są istotne dla przyszłości energetyki i mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.
W Zespole Projektowania Katalizatorów i Biopaliw Alternatywnych toczą się również badania nad modelowaniem katalizatorów w warunkach procesowych oraz oceną ich właściwości fizykochemicznych, które są kluczowe dla optymalizacji procesów technologicznych w przemyśle naftowym. Przydatnym narzędziem w tych badaniach okazuje się sztuczna inteligencja. Wykorzystanie AI w projektowaniu procesów technologicznych i biorafineryjnych znacznie zwiększa efektywność i innowacyjność polskich badań: – Wykorzystujemy narzędzia AI w szybszym i precyzyjnym doborze katalizatorów do naszych procesów biorafineryjnych – w kierunku wyselekcjonowania interesujących nas produktów oraz przy wyborze najlepszych parametrów procesu. Analizy w oparciu o AI redukują czas pracy z kilku lat do kilku tygodni – mówi dr hab. inż. Izabela Czekaj, prof. PK.
Od ropy do zielonej transformacji – ciągłość tradycji i nowoczesnych wyzwań
Badania nad wykorzystaniem procesów biorafineryjnych prowadzi na Politechnice Krakowskiej także Grupa Zaawansowanych Technologii Chemicznych, kierowana przez dr hab. inż. Piotra Michorczyka, prof. PK, dziekana Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. – Działalność Grupy doskonale wpisuje się w założenia nowoczesnych i zintegrowanych podejść do inżynierii procesowej oraz projektowania materiałów funkcjonalnych. Zespół prof. Michorczyka koncentruje się na badaniach procesów katalitycznych wykorzystywanych w przemyśle biorafineryjnym. Jego działalność obejmuje również zintegrowane procesy konwersji odnawialnych i nieodnawialnych surowców, co stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju – wyjaśnia dr hab. inż. Izabela Czekaj, prof. PK. – Współpraca między naszymi grupami badawczymi oraz zaangażowanie w interdyscyplinarne projekty sprawiają, że Politechnika Krakowska jest miejscem realnych innowacji i dynamicznego rozwoju technologii przyszłości – podkreśla badaczka PK.
Oba politechniczne zespoły zajmują się nowoczesnymi technologiami opartymi na użyciu surowców odnawialnych oraz zielonej transformacji, ale również nawiązują do tradycji Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej w dziedzinie technologii przetwórstwa ropy i gazu. Przez wiele lat był to na PK wiodący kierunek studiów. Jego absolwenci pracują w rafineriach i biorafineriach na terenie całej Europy.
Studia „Bioref - European Master in Biorefinery” – unikatowe w skali Europy
W oparciu o specjalistyczną wiedzę i bogate doświadczenia powstał we współpracy Politechniki Krakowskiej z trzema innymi uczelniami europejskimi unikatowy angielskojęzyczny program studiów magisterskich na kierunku „Bioref - European Master in Biorefinery”. Politechnika prowadzi go w ramach w tzw. konsorcjum Bioref wspólnie z francuskimi uniwersytetami w Lille i Troyes oraz Uniwersytetem Bari Aldo Moro we Włoszech. Wyróżnikiem kształcenia międzynarodowego grona studentów jest ich obowiązkowa mobilność, korzystanie z oferty kursów wszystkich czterech uczelni. Tworzą one jeden, wspólny program kształcenia, ale proponują różne ścieżki dydaktyczne, adekwatne do swoich specjalizacji w różnych obszarach pracy europejskich biorafinerii.
– Wspólny kurs magisterski Bioref koncentruje się na uprawie biomasy, zbiorach i procesie transformacji w cząsteczki o wysokiej wartości dodanej takiej jak biopaliwa czy biocząsteczki do dalszych technologii chemicznych. Ten program magisterski zapewnia najwyższy poziom wiedzy w dziedzinach takich jak technologia i inżynieria chemiczna, biotechnologia, ale także w zakresie biogospodarki i zmian środowiskowych zachodzących podczas wdrażania biorafinerii i innowacyjnych procesów technologicznych – mówi dr hab. inż. Izabela Czekaj, prof. PK.
Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas studiów pozwalają studentom na łatwe wejście na rynek pracy lub kontynuowanie kariery w dziedzinie badań rafineryjnych, począwszy od doktoratu poprzez liczne gałęzie przemysłu rafineryjnego, biorafineryjnego i biotechnologicznego. – Studia Bioref zapewniają studentom przekrojowe umiejętności, nie tylko branżowe, ale też kompetencje w zakresie przedsiębiorczości, zarządzania projektami, wyszukiwania bibliograficznego i syntezy, znajomość zagadnień przemysłowych czy kwestii własności intelektualnej – mówi dr hab. inż. Izabela Czekaj, prof. PK. W ramach kształcenia na PK odbywają się też cieszące się ogromnym zainteresowaniem Szkoły Zimowe Bioref, na których prezentowane są interesujące wykłady z dziedziny inżynierii chemicznej, katalizy, biotechnologii i biorafinerii.
Studia na kierunku „Bioref - European Master in Biorefinery” mają elitarny charakter. Co roku kształci się na nich grupa nieco ponad 20 studentów i studentek z całego świata. Kwalifikujący się studenci muszą posiadać tytuł licencjata lub inżyniera w dziedzinie chemii, chemii fizycznej, biochemii lub równoważny (minimum 180 pkt. ECTS), mieć wysoki poziom akademicki i udokumentowaną znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej B2 (dla aplikujących, których językiem ojczystym nie jest angielski). Dotąd, w ciągu 4 lat, europejski program wykształcił prawie 100 specjalistów, poszukiwanych w światowej gospodarce.
Obrony dyplomów magisterskich odbywają się przy wspólnych komisjach egzaminacyjnych, złożonych z pracowników partnerskich uczelni. Absolwenci otrzymują dyplomy tych uczelni, na których studiowali (maksymalnie trzech). Obecnie trwają prace legislacyjne nad przygotowaniem jednego dyplomu, obejmującego uczelnie konsorcjum Bioref.
– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów i kandydatów do współpracy w ramach rozwoju innowacyjnych technologii biorafineryjnych, biopaliw oraz modelowania z wykorzystaniem narzędzi AI – mówi dr hab. inż. Izabela Czekaj, prof. PK.
Więcej informacji na temat programu studiów „Bioref - European Master in Biorefinery”
Specjaliści Politechniki w międzynarodowym gronie ekspertów EuroBioRef
Kierunek Bioref powstał 5 lat temu w ramach programu Erasmus Mundus dzięki współpracy uczelni zrzeszonych w konsorcjum Bioref. Koordynatorem studiów na PK jest dr hab. inż. Izabela Czekaj, prof. PK. Oprócz niej, ze strony Politechniki Krakowskiej, w program zaangażowani są między innymi dr hab. inż. Katarzyna Bizon, prof. PK, kierowniczka Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej WIiTCh PK (a także prorektor Politechniki ds. Kształcenia i Współpracy z Zagranicą), z tejże Katedry dr hab. inż. Ireneusz Grubecki, prof. PK, z Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej dr hab. inż. Szczepan Bednarz, prof. PK, dr hab. Inż. Katarzyna Gorazda, prof. PK, z Katedry Technologii Chemicznej i Analizy Środowiskowej oraz dr inż. Natalia Sobuś z Katedry Chemii i Technologii Organicznej.
Międzynarodowe grono eksperckie zrzeszone w konsorcjum Bioref składa się z naukowców i naukowczyń wcześniej zaangażowanych w projekt EuroBioRef - Europejski Projekt Zintegrowanej Biorafinerii Wielopoziomowej dla Zrównoważonego Przetwarzania Biomasy. Zakończony pod koniec 2013 r., był to główny europejski projekt badawczo-rozwojowy w dziedzinie konwersji biomasy. Obejmował 29 partnerów z 15 krajów i miał budżet w wysokości 38 mln euro, z czego 23 mln euro przekazała Komisja Europejska w ramach programu badawczego FP7. Głównym celem projektu EuroBioRef było opracowanie nowej, wysoce zintegrowanej i zróżnicowanej koncepcji biorafinerii obejmującej wiele surowców (niejadalnych), procesów (chemicznych, biochemicznych, termochemicznych) i produktów (paliwa lotnicze, chemikalia). Kadra związana wieloletnią współpracą w ramach projektu EuroBioRef była kluczowa dla konstrukcji kierunku Bioref - European Master in Biorefinery.
Komentarze