Partner serwisu
23 grudnia 2020

Pozyskiwanie wodoru z produkcji jako pomoc w obniżeniu kosztów produkcji - jak to wygląda?

Kategoria: Aktualności

Według raportu Wodorowa Alternatywa opublikowanego przez serwis 300Gospodarka, w Polsce rocznie produkuje się ok. 1 mln ton wodoru, co stanowi 14% całej europejskiej produkcji. Temat ten staje się też coraz większym przedmiotem zainteresowania ze strony średnich i dużych zakładów produkcyjnych na terenie kraju. Dlaczego?

Pozyskiwanie wodoru z produkcji jako pomoc w obniżeniu kosztów produkcji - jak to wygląda?

Okazuje się, że dzięki unikalnym właściwościom chemicznym oraz fizycznym, = wodór jest wykorzystywany przy produkcji w wielu branżach. Koronnym przykładem jest produkcja szkła.

Jednak jego uzyskiwane nie należy do najprostszych. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na odzyskiwanie  wodoru z produkcji. Takie podejście nie tylko zmniejsza koszty produkcji, ale również zmniejsza negatywne wpływy na środowisko.

Problemy z zewnętrznymi dostawcami wodoru

Producenci wykorzystujący wodór w swoich zakładach produkcyjnych często zwracają uwagę nie tylko na koszty tego gazu, ale również na problemy z jego przechowywaniem oraz na transport, który odbywa się wielkimi cysternami. Sprawia to, że dostawy wodoru są czasochłonne i uzależnione od wielu zewnętrznych czynników, których nie można w pełni kontrolować.

Receptą na problemy z przechowywaniem wodoru, dostarczaniem go oraz dużymi wydatkami jest wdrożenie technologii, pozwalającej na odzyskanie z niewykorzystanej mieszaniny azotu-wodoru tak potrzebnych w produkcji gazów.

System Hy.REC jako rozwiązanie w pozyskiwaniu wodoru

Technologia opracowana przez firmę HyGear posiada moduł filtracji mokrej lub suchej. Zapotrzebowanie systemu na media jest minimalne dzięki innowacyjnej technologii płukania w skruberach kondensacyjnych przy niskim poziomie ciśnienia. System zaprojektowano tak by utrzymywał wydajność przy minimalnych stratach energii i umożliwiał długotrwałą eksploatację.

System Hy.REC zapewnia radykalne obniżenie kosztów eksploatacyjnych, zmniejszenie zużycia energetycznego i jest przy tym stabilny i niezawodny. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie służące zastosowaniem w branży szklarskiej, spożywczej, chemicznej, metalowej i elektronicznej.

Oczyszczanie wodoru w nowoczesnym kontenerze

Dla wielu przedsiębiorstw ogromnym krokiem naprzód byłoby wdrożenie kontenerowego systemu oczyszczania wodoru Hy.REC pure. Technologia ta pozwala na odzysk zużytych gazów osłonowych poprzez oczyszczanie mieszaniny z cząsteczek stałych i przetworzenie jej w wodór nadający się do wykorzystania w układzie gazowym. System zwiększa ciśnienie gazu przechwyconego przy niskim ciśnieniu, następnie schładzając go i skraplając wyższe węglowodory obecne w mieszaninie.

Próżniowa adsorpcja zmiennociśnieniowa VPSA (Vacuum Pressure Swing Adsorption) sprawia, że sprężanie mieszaniny jest zbędne i dochodzi do mniejszego zużycia energii. Cały proces jest zwieńczony uzyskaniem wodoru o czystości na poziomie 99,9999%, a nawet wyższym jeśli użyjemy zintegrowanego systemu oczyszczania katalitycznego. W rezultacie, zakład produkcyjny może liczyć na wysokiej jakości wodór do ponownego wykorzystania oraz układ zapewniający minimalne wymagane ciśnienie w układzie oczyszczania.

Samodzielna produkcja wodoru w zakładzie produkcyjnym

Większa niezależność i skuteczność w zaopatrywaniu fabryki w wodór to klucz do uzyskania lepszej wydajności produkcyjnej oraz dodatkowych oszczędności. Zakłady produkcyjne przeważnie są uzależnione od dostaw wodoru w butlach. Alternatywą dla tego modelu jest rozproszona produkcja wodoru, która jest bardziej opłacalna i bezpieczniejsza niż dostawy skroplonego wodoru z zewnątrz.

W praktyce polega to na podaniu wody do zbiornika z ługiem, gdzie elektrolizer rozbija cząsteczki wody na gazowy tlen oraz azot. Powstałe w ten sposób gazy trafiają do separatora tlenu i separatora wodoru, gdzie z kolei wydalany jest ług i kierowany z powrotem do elektrolizera. W systemie zastosowano specjalne materiały i technologię ciśnieniowej elektrolizy dwubiegunowej, dzięki czemu urządzenie jest odporne na rozlania podczas produkcji wodoru. Instalacja jest umieszczona w kontenerze modułowym, co czynią ją bardziej mobilną oraz trwałą. Ponadto, taka kompaktowa budowa sprzyja oszczędności zajmowanego miejsca na terenie zakładu.

Opisane rozwiązanie z powodzeniem można wdrożyć przy szerokiej gamie branż, np.:

  • w produkcji szkła płaskiego,
  • w obróbce i produkcji metali,
  • w przemyśle chemicznym,
  • w produkcji żywności,
  • w produkcji półprzewodników.

Generowanie wodoru z gazu ziemnego

Kolejnym bardzo interesującym sposobem produkcji wodoru jest pozyskiwanie go z gazu ziemnego. Firma Hygear zastosowała w swoim systemie metodę reformingu parowego metanu zawartego w gazie ziemnym i produkcji z niego wodoru. W porównaniu z dostawami w butlach, rozproszona produkcja wodoru okazuje się znacznie bezpieczniejsza i bardziej opłacalna. Warto przy tym wspomnieć, że w wyniku przeprowadzanych procesów, system Hy.Gen nie potrzebuje żadnych zewnętrznych gazów opałowych, aby wytwarzać parę niezbędną do produkcji wodoru.

Wytwornice systemu Hy.GEN wykorzystują ciepło resztkowe i pozostałości gazów, co przekłada się na imponującą wydajność energetyczną. Ponadto, urządzenie efektywnie oczyszcza wodę oraz posiada funkcję odsiarczania gazu, dzięki czemu system jak najbardziej można połączyć z instalacją gazową i wodociągową. W Hy.GEN technologia separacji gazów bazuje na adsorpcji zmiennociśnieniowej, co ogranicza koszty eksploatacyjne do minimum.

Dystrybutorem systemu Hy.GEN w Polsce jest firma Vekamaf.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ