Partner serwisu
26 marca 2014

Zakończona rozbudowa systemu przesyłowego gazu w Polsce

Kategoria: Z życia branży

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zakończył rozbudowę Węzła Rozdzielczego Gazu w Gustorzynie. Ukończenie projektu zwiększa efektywność i bezpieczeństwo przesyłu gazu w Polsce.

Zakończona rozbudowa systemu przesyłowego gazu w Polsce

Przebudowa Węzła Gustorzyn umożliwi pracę w krajowym systemie przesyłowym dwóch nowych strategicznych gazociągów o średnicy 700 mm (relacji: Gustorzyn–Odolanów i Rembelszczyzna–Gustorzyn). Realizacja projektu w sposób istotny zwiększa techniczne możliwości przesyłu gazu w polskim systemie i pozwala  na elastyczne rozprowadzenie surowca pozyskiwanego między innymi z terminalu LNG i z punktów na gazociągu jamalskim, a także na niezawodne zasilanie obszaru Pomorza oraz środkowej Polski.

Na terenie Węzła Rozdzielczego Gazu w Gustorzynie zbiega się 10 gazociągów pracujących w systemie przesyłowym. Węzeł zapewnia dwukierunkowy przepływ gazu w kierunku Warszawy, Gdańska oraz Odolanowa. Roczny przesył gazu na Węźle Gustorzyn w 2013 roku wyniósł ok. 3,5 mld m3 gazu  (przy rocznym zużyciu w skali kraju ponad 15 mld m3 gazu).

Wartość wydatków związanych z przebudową Węzła wyniosła ponad 27 mln PLN, z czego 20 proc. dofinansowana jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dotyczas zrealizowane przez GAZ-SYSTEM S.A inwestycje oraz usługa wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na poprawienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, poprzez zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni do 43% realizowanego importu (do 2011 r. było to 9%).

W 2014 roku GAZ-SYSTEM S.A. roku zakończy budowę 878 km nowych gazociągów przesyłowych (Świnoujście – Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Szczecin – Lwówek, Gustorzyn – Odolanów, Rembelszczyzna – Gustorzyn). Pozwolą one  elastycznie zarządzać przesyłem gazu w Polsce, stworzą nowe przepustowości w systemie i umożliwią przesył zwiększonych ilości gazu.

W perspektywie do 2018 roku GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudowanie kolejnych 1000 km gazociągów przesyłowych, które będą stanowić istotny element gazowego Korytarza Północ-Południe integrującego infrastrukturę przesyłową gazu ziemnego w krajach Europy Środkowej.

 

Źródlo: GAZ-SYSTEM S.A.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ