Partner serwisu
20 listopada 2020

Prezes PSG na panelu podczas konferencji EuroPOWER&OZE Power

Kategoria: Aktualności

Power Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa podczas panelu „Rola gazu w transformacji energetycznej” zorganizowanego na konferencji EuroPOWER&OZE mówił m.in. o gazyfikacji „białych plam” na mapie systemu dystrybucyjnego Polski, o wyzwaniach i szansach związanych z transformacją energetyczną ciepłownictwa oraz o planach związanych z dystrybucją wodoru.

Prezes PSG na panelu podczas konferencji EuroPOWER&OZE Power

Jak zauważył Prezes PSG, dostarczenie paliwa gazowego jest kluczowe dla możliwości wykonania „skoku cywilizacyjnego" miejscowości, w których przez dziesiątki lata głównym paliwem do ogrzewania był węgiel.

- Gaz daje nam inne możliwości, to paliwo bardzo wysokim potencjale, które z technicznego punktu widzenia jest łatwe do wykorzystania - podkreślił.

Ireneusz Krupa dodał, że udało się już właściwie zgazyfikować tereny, gdzie łatwo było doprowadzić gaz, a dotarcie do miejsc oddalonych od głównych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych powoduje wzrost kosztów gazyfikacji.

- Najważniejszy jest konsensus między liczonymi w miliardach złotych kosztami gazyfikacji, a faktem, że źródłem przychodu spółki jest taryfa – powiedział.

Wyjaśnił, że w kontekście wysokich kosztów gazyfikacji terenów położonych daleko od sieci, trzeba je przenosić na pozostałych uczestników rynku. - Pojawia się oczywiste pytanie, na ile spółka może sobie pozwolić na takie podejście - dodał.

Prezes zaznaczył, że mimo, że Polska Spółka Gazownictwa z każdym kolejnym rokiem przyłącza do sieci coraz więcej nowych użytkowników, to do wielu miejsc wciąż trudno dotrzeć. Dodał, że w procesie gazyfikacji kraju mogą pomóc plany transformacji energetycznej ciepłownictwa. Jak wyjaśnił - gazociągi do ciepłowni mogą posłużyć do podłączenia nowych klientów z ich obszaru.

- Przyłączenie każdego takiego obiektu, to tak jak przyłączenie kliku miejscowości. W efekcie koszty przyłączenia takiego źródła są dużo mniejsze niż w przypadku przyłączenia Klientów indywidualnych, do których trafi taki sam wolumen gazu" - dodał.

Ireneusz Krupa oszacował, że w Polsce jest ok. 250 ciepłowni o mocy do 50 MW i około 100 o mocy 200 MW – źródeł ciepła w większości opartych dziś na węglu.

- To kilka gigawatów mocy, które mogą być zasilane gazem. Oznacza to wzrost zapotrzebowania na to paliwo o kilka miliardów metrów sześciennych - wyjaśnił.

Prezes pytany o plany dystrybucji wodoru ocenił, że obecnie to duże wyzwanie zarówno w kontekście uwarunkowań technicznych związanych m.in. z transportem i mieszaniem go z gazem ziemnym w sieci, oraz z kontekście potencjalnych odbiorców wodoru.

- W tej samej sieci mamy różnych klientów z jednej strony elektrociepłownie, która chciałyby spalać wodór, a z drugie tysiące innych odbiorców, których urządzenia nie są przystosowane do jego spalania – dodał Ireneusz Krupa.

Dlatego - jak ocenił - można się spodziewać sieci dedykowanych do dystrybucji wodoru, które będą łączyły miejsca jego produkcji z użytkownikami tego gazu.

W panelu „Rola gazu w transformacji energetycznej" zorganizowanym w ramach konferencji Europower&OZE Power, poza prezesem PSG, wziął udział Prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski, Prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk oraz przedstawiciel Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego dr inż. Jacek Jaworski. Z powodu sytuacji sanitarnej związanej z COVID-19, konferencję zorganizowano w formie zdalnej.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ