Partner serwisu

Synthos buduje instalację pilotażową do butadienu

Kategoria: Z życia branży

Synthos prowadzi równolegle prace nad dwoma alternatywnymi procesami otrzymywania butadienu ze źródeł odnawialnych. Firma zamierza jak najszybciej zbudować do tego celu instalację demonstracyjną oraz przemysłową.

Synthos buduje instalację pilotażową do butadienu

Pierwszy proces otrzymywania butadienu to bezpośrednia synteza butadienu z cukru przez modyfikowane genetycznie bakterie. Proces ten rozwijany jest od lipca 2011 roku, we współpracy z francuską firmą Global Bioenergies (GBE). W październiku 2012 GBE przedstawiło proof of concept: zidentyfikowano wszystkie enzymy niezbędne do konwersji glukozy do butadienu i  wykazano, iż ich  aktywność in situ jest zgodna z zakładanymi parametrami.

Obecnie trwają prace nad modyfikacją enzymów, w celu zwiększenia ich aktywności;  równolegle rozpoczęto prace in vivo, tzn. na modyfikowanych bakteriach. Prace laboratoryjne oraz budowa instalacji pilotażowej zakończą się w połowie roku 2016. Zakładana produktywność to 3g butadienu/(l*h).

Drugim procesem otrzymywania biobutadienu jest jego produkcja z etanolu. Projekt ten rozpoczęto w połowie 2012 roku, we współpracy z University of Bath. Obecnie prace laboratoryjne prowadzone są w Polsce, we współpracy z kilkoma jednostkami badawczo-naukowymi.

Równolegle do badań nad optymalizacją katalizatora umożliwiającego konwersje etanolu do butadienu, rozpoczęto budowę instalacji pilotażowej (5L katalizatora). Prace na instalacji pilotażowej rozpoczną się na początku 2015 roku.

 

Źródło: Synthos S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ